Varis Tedavisinde Bitkisel Kremler, Çaylar ve Bitki Kürleri

Varis hastalıklarının tedavisi konusunda pek çok yöntem bulunmaktadır. Bitkisel ve doğal çözüm yolları bu sağlık sorununda tıbbi tedaviye büyük destekler vermektedir.

Varis Tedavisinde Bitkisel Çözümler

Damar hastalıkları arasında riski en az bulunan toplardamar hastalıklarından biri olan varisler; zamanında tedbir alınmaz ve tedavisi önemsenmezse hasta açısından ciddi sorunlar oluşmasına neden olabilmektedir. Varislerin tedavisi konusunda ameliyatlı veya ameliyatsız uygulama yöntemleri olduğu gibi bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

Yüzyıllar boyunca neredeyse bütün hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkiler varis sorununun tedavisinde de hem önleyici etkilere sahip olmakta hem de varisin ilerlemesini durdurup hatta yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Varis genel olarak kadınların korkulu rüyası olarak kabul edilse de erkeklerde de rastlanılan bir problemdir. Zamanında tedbir alınmadığında kısırlığa, sosyal hayatın kısıtlanmasına hatta hamile olan annelerin doğumunda sorunlar oluşmasına kadar zararları bulunmaktadır.

Bitki Kürleri

Damar hastalıkları konusunda liderliğini koruyan at kestanesi varis tedavisinde de faydalı olan bitkiler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Atkestanesinin ağaç tohumlarının bacaklarda bulunan enfeksiyonları yok ettiği ve damarlar konusunda onarıcı etkisi kanıtlanmış bir gerçektir.

Varis Tedavisinde Bitkisel Kürler

 

At Kestanesi Bitki Kürü

Malzemeler

Yirmi taneye yakın at kestanesi ve iki litre civarında saf olmasına özen gösterilen zzeytinyağı

Hazırlanışı

Atkestaneleri teker teker soyularak bir blender yardımıyla iyice toz haline gelmesi sağlanılır. Daha sonra hazırlanan bu tozla yağ harmanlanarak iyice karıştırılır ve yaklaşık yedi gün civarında dinlendirilir.

Kullanım Şekli ve Süresi

Düzenli olarak her gün sorunlu damarların üzerinde bulunan cilde masajla yedirerek yumuşak hareketlerle her gün uygulanır.

Lahana Kürü

Malzemeler

Dört beş lahana yaprağı ve kaynar su

Hazırlanışı

Lahana yaprakları kaynar suyun içinde on dakika civarında haşlanılır

Kullanım şekli ve süresi

Lahana yaprakları sorunlu olan damarın bulunduğu cildin yüzeyine koyulur. Bir bezle sarılır. Uzanılır ve ayaklar kalp hizasından yukarı doğru tutularak en az yirmi dakika bekletilir. Bu kür haftada dört veya beş kez uygulanılır.

Varis Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Çaylar

Varis tedavisinde kullanılan bitkisel çaylar bu sağlık probleminin çözümünde etkin rol oynamaktadır. Bu konuda önerilen bitki çaylarına örnek olarak rezene çayını verebiliriz. Rezene çayı; kaynar suda on dakika bekletilen bir çay kaşığı rezene çayı her gün içilmelidir.

Varis Tedavisine İyi Gelen Şeyler

Varis tedavisinde bitkisel çözümler hem doğal bir tedavi yöntemi olduğu için yan etkileri ve zararları olmaması hem maddi olarak oldukça uygun olması hem de başarılı sonuçlar vermesi konusunda son zamanlarda yoğun bir şekilde gündeme gelmektedir. Varise iyi gelen bitkilere örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Zencefil; varis olan damarların tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Zencefilin özüyle E vitaminin karıştırıp varisli olan damarların üzerinde bulunan deriye sürülerek masaj yapılır.
 • Dört veya beş tane sarımsak her gün yenildiğinde varisli damarlar üzerinde tedavi edici etki yapmaktadır.
 • Soğan varisli damarların cilt üzerinde ve oluşmasını engelleyici etkiye sahip olmaktadır.
 • Brahmi bitkisi Hindistan’da yetişmektedir. Varisli olan cildin üzerine direk olarak uygulanmaktadır.
 • Biberiye; kan dolaşımı dengelemekte aynı zamanda stresin oluşumunu engellemektedir. 
 • Sarı kantaron otunun yağı direk olarak sorunlu olan damarın bulunduğu deri üzerine sürülerek uygulanmaktadır.
 • Çoban Püskülü içerdiği ruskogen maddesi sayesinde kan damarları konusunda güçlendiren ve tedavi eden bir etkiye sahip olmaktadır.
 • Ayurveda tıbbında yaygın olarak yararlanılan guggul bitkisi hem varisli olan damarları azaltır hem de kanda bulunan iltihabın azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildin güzelleşmesini sağlayıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Varisli olan damarlar konusunda tedavi edici etkisi bulunan ekinezya bitkisi aynı zamanda ağrıları geçirip kanda oluşan iltihabı yok etmektedir.

Varis Tedavisinde Doğal Çözümler

Varisle ilgili olan damarların tedavisinde uygulanan yöntemler dışında bu konuda sağlık sorunu olan insanların aynı zamanda uygulaması gelen ve tedaviye hem yardımcı olacak hem de iyi gelecek olan bir takım şeyler bulunmaktadır. Hastanın günlük hayatını düzenlemesi ve varislerden kurtulmak için doğal çözümleri de bunmaktadır. Bunlar:

 • Sıcak ortamlardan korunma ve uzak kalma
 • Sık sık sorunlu olan damarların üzerine soğuk suyla masaj yapma
 • Sürekli aynı pozisyonda ayakta durmamak
 • Düzenli bir şekilde belli aralıklarla yürüyüşler yapmak
 • Fazla olan kilolardan kurtulmak içi gerekli olan diyetleri yapma
 • Sigara ve alkol kullanmaktan vazgeçme bu alışkanlıklar varsa bir an önce çözüm bulma
 • Topuklu ayakkabılar giymemeye özen gösterme
 • Dar ve sıkan pantolonlar giyinmemeye özen gösterme
 • Uygun şekilde beslenme
 • Gerekli durumlarda varis çorabı giyme

Varis Tedavisi İçin Bitkisel Kremler

Varis tedavisinde şifalı olan bitkilerden hazırlanan kremler olumlu başarılar göstermektedir. Bu kremlere örnek olarak şunları verebiliriz:

Çobançantası Bitkisel Kremi

Malzemeler

Çobançantası ve sirke

Hazırlanışı

Çobançantası bitkisini incecik bir şekilde doğrayarak üzerine sirke ilave edilip on gün civarında güneş altında fermante olması sağlanır.

Uygulanışı

Hazırlanan bu kür sorunlu olan bölgenin üzerine her gün düzenli olarak yumuşak bir masajla eldiven giyilerek sürülür.

Fındık Ağacı Kabuğu Kremi

Malzemeler

Ceviz ağacının kabuğuyla fındık ağacı kabuğu 

Yapılışı

Ceviz ağacının kabuğuyla fındık ağacı kabuğu rendelenerek kaynatılır. 

Uygulanışı 

Hazırlanan krem her gün düzenli olarak sorunlu olan damarın üzerinde bulunan cilt yüzeyine masaj yardımıyla yedirilerek sürülür.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu