Varis Sorunlarının Tedavisinde Uygulanan Bitkisel Yağlar

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde rastlanılmakta olan varis sorunu tedavisinde tıbbı tedavi yanında bitkisel yağlar bu sağlık sorunun çözümünde başarılı sonuçlar vermektedir.

Varis İçin Bitkisel Tedavi

Günümüzde hem estetik açıdan kadınları rahatsız eden, hem de korkunç ağrı ve kramplarla günlük hayatın kısıtlanmasına neden olan varislerin tedavisinde bitkisel yağlar ve bu yağlar yardımıyla direk varisler üzerine yapılan masajlar bu sağlık sorunun tedavisinden olumlu sonuçlar vermektedir.

Hazırlanan bu bitkisel yağlar sayesinde varislerden kaynaklanan ağrılar, kramplar, sızılar ve oluşan ödemler tedavi edilebilmektedir.

 Bitkisel Yağlar

Bir toplardamar rahatsızlığı olan ve toplardamarların çeşitli nedenlerden ötürü uzayarak kıvrılmasına bağlı olarak ortaya çıkan varis rahatsızlıklarının tedavisinde veya oluşmasını önlemede olumlu sonuçlar veren bitkisel yağlarından bazılarının hazırlanışı ve uygulanışı hakkında şu şekilde örnek verebiliriz:

Varis Tedavisinde Bitkisel Yağlar

 • Kafirun yağı

Dört veya beş adet kafirun yağını bir litre civarında beyaz ispirtoyla birlikte karıştırarak hazırlanan yağ; varis bulunan damarların üzerine sürülür. Bu yağ sürüldükten sonra yapılacak olan hafif masaj daha olumlu sonuçlara neden olacaktır. Daha sonra bacaklar streç filmle sarılıp sabaha kadar bekletilir. Her gün düzenli olarak uygulanan kafirun yağı sayesinde kısa zamanda varisli damarlar azalıp ok olmaya başlayacaktır.

 • Turunç Kabuğu Kürü

Bir avuç kadar turunç yaprağı avucun içinde veya havanda iyice dövülerek ufalanır ve üstüne limon sıkılır. Hazırlanan bu yağ varisli olan bölgeye sürülerek üzeri streç filmle sarılıp yatılır. Bu uygulama sırasında hafif  masaj yapılması tavsiye edilir.

İyi Gelen Şeyler

Yoğun olarak bacaklarda oluşan ve her altı kişiden birinde rastlanılan varis; zamanımızın sıkıntı veren hastalıkları arasında yer almaktadır. Düzensiz e sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hareketten uzak bir hayat sürülmesi, alkol ve sigara alışkanlıkları, masa başında veya ayakta çalışma gibi sorunlardan kaynaklanan toplardamarların zaman içinde uzayarak kıvrılması sayesinde oluşan varis; korkunç ağrılar veren ve günlük hayatın kısıtlanmasına neden olan bir sağlık sorunudur.

Günümüzde hayatın kısıtlanmasına neden olabilen varis sorunun yüzeysel olmayıp içte meydana geldiği ve zamanında müdahale edilemediği takdirde hastanın hayatına kaybetmesine neden olabilecek ciddi bir sağlık sorundur.

Varis sorununun tedavisinde kullanılan ve bu sağlık probleminin çözülmesinde iyi gelen şeylerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Alkol ve sigarayı bırakın
 • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Hayatınızdan tuzlu, şekerli, yağlı yiyecekleri çıkarın. Hazır gıdalardan, doymuş yağlı gıdalardan, kızartmalardan, konservelerden uzak durun.
 • Kabız olmamaya özen gösterin. Lifli gıdalarla beslenmeye özen gösterin
 • Egzersiz yapın. Yüzmek, yürümek, bisiklete binmek, step, aerobik gibi sporlar ve düzenli egzersizler varis soruna çözüm olabilmektedir. Hiçbir şey yapamıyorsanız her gün en az yarım saat yürümeye özen gösterin.
 • Akşamları televizyon seyrederken uzanın ve ayaklarınızı kalp hizasından yukarıda tutun. Kan dolaşımını dengeleyerek akyalarınızı dinlendirin.
 • Dar ve sıkan kıyafetler giymeyin
 • Topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ayakkabıları tercih edin.

Bunun yanında bir takım bitkilerle hazırlanan kürler de varis tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Varis sorununa iyi gelen şeylere örnek olarak şunları verebiliriz;

 • Dört bardak civarında kaynar suyun içine yirmi gram civarında asma yaprağı atılarak yarım saat civarı bekletilir. Daha sonra asma yaprakları çıkarılarak elde edilen su günde üç kere içilir.
 • Bir bardak suyun içersine bir kaçık civarında saf bal konulur ve karıştırılır. Bir tatlı kaşığı iyice dövülerek ufalanmış üzerlik tohumu eklenerek bu karışım içilir.
 • Asma yaprağı ve fındık yapraklarından yapılan çaylar toplardamarlar sayesinde oluşan varislere iyi gelmektedir.
 • Ilık suyun içine dövülerek toz haline gelen şap ve karbonat karıştırılarak ayaklar her gün düzenli olarak yarım saat içine koyularak bekletilir.

Feridun Kunak Bitkisel Tedaviler

Feridun Kunak tarafından varislerin tedavi için hazırlanan bitki kürü bu sağlık sorunun tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir. At kesnatesi ile hazırlanan bu kürü hazırlamak için yirmi taneye yakın at kestanesi alınarak kabukları soyulur. Mikserden geçirilerek toz haline getirilen at kestanelerine iki litre civarında saf zeytinyağı eklenir. Hazırlanan bu bitkisel yağ bir hafta civarında güneş altında bekletilerek fermante edilir. Hazırlanan bu yağ varisli olan damarların üzerine aşağıdan yukarıda doğru hafif masajlarla yedirilir.

Çörek Otu

Varis tedavisinde başarılı sonuçlar vermekte olan çörek otu kürü, kurutulmuş çörek otu tohumları baharat gibi suyun içinde kaynatılmak suretiyle yağı çıkarılarak kullanılmaktadır. B1, B2, B6 A, E ve C vitaminleri konusunda zengin içeriğe sahip olan çörek otunun damarları güçlendiren, kan dolaşımını dengeleyen özelikleri varis konusunda tedavide etkin bir rol oynamaktadır. Çörek otu direk tüketilebileceği gibi yağı ile varis oluşan bölgeye masaj yapmak da olumlu sonuçlar vermektedir.

Kantoran Yağı

Bilhassa sarı kantoran yağıyla varisli damarlar üzerine yapılan masajlar tedavide başarılı sonuçlar vermektedir.  Kantoran yağı direk olarak uygulanabileceği gibi bir pamukla sorunlu olan bölgenin üzerine sürülüp, temiz bir bezle sarılarak bütün gece bekletilmektedir. Kısa süre içinde varislerin azalıp yok olduğu gözlemlenecektir.

Sarı kantoran yağı Hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp uygulandığında bacaklarda varise dayalı olarak oluşan iltihapların ve ödemin kurutulmasına, varisin yarattığı ağrıların yok edilmesine ve şişliğin inmesine de yardımcı olmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu