Varis Tedavisinde Kullanılan Kremler ve Özellikleri

Toplardamar genişlemesi ile oluşan varis rahatsızlığının tedavi yöntemleri arasında krem ile tedavi etme seçeneği bulunmaktadır. Rahatsızlığının şiddetine bağlı olarak krem kullanılabilir.

Varis Kremleri İle Tedavi Yöntemi

Varis Tedavi Yöntemleri

Ayaklardaki toplardamarların genişlemesi veya kılcal damarların çatlaması ile meydana gelen rahatsızlık türüne varis adı verilir. Estetik görünümü bozan ve varis türüne bağlı olarak farklı şekillerde reaksiyon göstermenize neden olan rahatsızlığın çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Varis tedavisinde ameliyatsız ve cerrahi müdahale seçenekleri kullanılabilir. Uzman doktorun uygulayacağı testlerin ardından uygun tedavi şekli belirlenmektedir.

Varis genellikle yaşlı kişilerde, hamilelik sürecinde, hareket etmeden çalışan bireylerde, kilo problemi olanlarda ve uzun süre ayakta duran kişilerde görülür. Özellikle tüm gün basınç uyguladığımız ayaklarımız yeteri kadar dinlendirilmediği takdirde kan akışında işlev bozukluğu meydana gelebilir. Varisli damarın oluşum nedenlerinden en önemlisi ise şiddetli basınç görmesidir. Basınç uygulanan noktaların dinlendirilmesi gerekmektedir.

Varis rahatsızlığı oluşum sürecinde herhangi bir yan etki ile karşılaşmak mümkün değildir. Ancak ilerleyen safhalarda şiddetli ağrı, ayakta uyuşma, ödem ve kramplara yol açabilir. Yan etkilerin şiddetini belirleyen en önemli unsur varis türü ve hastalığın ilerlediği boyuttur. Bu süreçte doktor yardımı ile tedavi izlemek en uygun seçenektir. Kişisel çabalar ile varis oluşan noktaya müdahale etmemek gerekir. Kan dolaşımı önemli bir sağlık problemidir ve bu tür problemlerde uzmanlarda yardım almak gerekir.

Eğer rahatsızlığınız varisli damarın oluşum sürecine yakında bu noktada krem ile tedavi seçeneği uygulanabilmektedir. Krem ile tedavi için doktorunuzun uygun bir şekilde inceleme yapması gerekir. Varis türü ve varisli damarın büyüklüğü belirlendikten sonra uygun kremi temin etmeniz ve uygulamanız yeterli olacaktır.

İyi Gelen Kremler

Varis tedavisinde kullanılan birçok krem türü bulunmaktadır. Kremler uygun şartlarda varisli bölgeye sürüldüğü takdirde tedavi süreci uzamaz. Estetik görünüme kavuşmak ve varisli damarı yok etmek için kullanılan krem ile tedavi yöntemi pratik bir yöntemdir.

Günümüzde sıklıkla kullanılan krem çeşitleri şu şekildedir;

  • Hirudoid forte krem: Varis için kullanılan krem çeşitlerinden birisidir. Genellikle oluşum sonrasında var olan iz üzerine uygulanır. Uygulama alanının dinlendirilmesi istenir. Son dönemlerde jel olarak piyasada yer alan krem türünün olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir.
  • Mecitefendi varis kremi: Bitkisel özlü varis kremi olarak bilinen Mecitefendi marka ürün doğal tedavi yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Birçok damar hastalığında kullanılabilmektedir. Varisli bölgeye sürülerek günde 2 kez uygulama yapılır ve masaj şeklinde uygulama sürdürülür.
  • Varikolin varis kremi: İçinde ısırgan yağı, biberiye uçucu yağı, papatya özü yağı, vazelin likit ve fland türü doğal maddeler bulunan Varikolin marka ürün günde iki kez yukarıdan aşağıya uygulama yapılarak sürülebilir.
  • Petra varis kremi: Uygulaması kolay olan petra varis kremi eklem ağrıları ve varisli damar tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Günde 2 kez uygulanabilir.
  • Varikosette varis kremi: Uzman doktorun önerisi alınan ve eczanelerde bulunmayan bu krem internet üzerinden temin edilebilmektedir.
  • Farmasi varis kremi: Varisli damarlar ve vücuttaki şişkinlikler bu krem ile giderilebilir. Kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.
  • Antistax varis kremi: Etkili varis kremlerinden birisidir. Günde 1 kez uygulanabilir.
  • Biorichi varis kremi: Doğal bitki özlüdür. Günde 2 kez uygulanabilmektedir.
  • Kreuterhof varis kremi: Kırmızı asma yaprağı ve at kestanesi özünden üretilmiştir. Son derece etkili bir kremdir.
  • Ersağ varis kremi: Varisli damarı yok etmenin yanı sıra kireçlenme ve kas ağrılarında da etkili bir kremdir.

Yukarıda listelenen kremlerin dışında at kestanesi kremi de sıklıkla kullanılabilmektedir. Net olarak bir tedavi yöntemi sayılmasa bile toplardamar genişlemesinde damarların daralması ve doğal ölçüsüne kavuşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kılcal damar çatlaması durumunda onarım görevi görmektedir. Bitkisel çözüm olduğu gibi rahatsızlığın ilk aşamalarında uygulanabilmektedir.

Kremlerin Özellikleri

Varis için kullanılan kremler birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Krem kullanımı varis tedavisinde ikinci planda olsa bile uzman doktorlar varisli damarın türüne göre bu yöntemi önerebilir. Krem kullanımı sırasında düzenli olarak uzman doktora görülmeniz önerilir.

Varis için kullanılan kremlerin özellikleri şu şekildedir;

KREM ADLARI FİYATLARI
At Kestanesi Varis Kremi 42.00 TL
Hirudoid Varis Kremi 17.50 TL
Mecitefendi Varis Kremi 36.90 TL
Varikolin Varis Kremi 35.00 TL
Petra Virüs Kremi 37.00 TL
Varikosette Varis Kremi 25.90 TL
Farmasi Varis Kremi 23.50 TL
Antistax Varis Kremi 24.99 TL
Biorichi Varis Kremi 37.00 TL
Kreuterhof Varis Kremi 15.00 TL
Ersağ Varis Kremi 19.90 TL

Yukarıdaki fiyat şablonları 2017 yılında belirlenen fiyatlardır. Ufak miktarlarda değişkenlik gösterebilir. Varis krem markaları bu markalarla sınırlı olmadığı gibi 10 TL ile 100 TL arasında fiyat farkı oluşturabilir. Tedaviniz için uygun olan kremi önce eczane aracılığıyla temin etmeye çalışmanız önerilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu