Varis Tedavisi Yapılan Bölümler ve Uzman Doktorlar

Varis hastalığının teşhisi için hangi bölüme gidilmeli, hastanedeki hangi konudaki uzman doktorlardan randevu alınmalı ve tetkikler hangi poliklinikte yapılmalı hakkında makale.

Varis Hastalığı İlgili Bölüm

Toplardamar genişlemesi demek olan varis hastalığının teşhisi ve tedavisinin hangi bölümde yapıldığı önemli konudur. Estetik kaygılar içerisinde varis tedavisi olmak isteyenler kimi durumlarda bu hastalık için hangi bölüme gidecekleri konusunda şüpheye düşmektedirler. Kimi durumlarda herhangi bir semptom göstermediği için sadece estetik açıdan sıkıntı oluşturan varislerin tedavisi bu nedenle kimi durumlarda yanlış bir şekilde başka bölümlerde aranmaktadır.

Çoğu zaman herhangi bir belirti göstermese de varislerin altında mutlaka bir sağlık sorunu yatmaktadır. Sadece estetik kaygıyla bir tedavi arayışına girmek altta yatan sağlık problemini çözmeyeceği için ilerideki süreçte daha büyük sıkıntıların doğmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle varis tedavisi mutlaka altında yatan problemin ne olduğunun tespiti ile başlamalı ve buna göre tedavi edilmelidir.

Varis hastalığının altında yatan sağlık problemi mutlaka tespit edilmeli ve sadece estetik kaygılarla bunları göz ardı ederek tedavi süreci başlatılmamalıdır.

Bu açıdan bacaklarda ve diğer bölgelerde meydana gelen varisler için kalp – damar cerrahisi bölümüne gidilmesi gerekir. Varisin mutlaka bir damar uzmanı doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. Varis damarlarda meydana gelen bir hastalık olduğu için bu rahatsızlığa kalp – damar cerrahi bölümü ve bu bölümün doktorlar bakar.

Varis ve Kalp-Damar Cerrahisi Bölümü

Vücutta görülen varis hastalığının üç ayrı türü mevcuttur. Bunlar:

Bu üç farklı türün farklı farklı tedavileri vardır ve süreçleri aynı değildir. Bu nedenle hangitür varisin vücutta meydana geldiğini tespit etmek ve uygun tedaviyi belirlemek için mutlaka kalp – damar uzmanına gitmek gerekir.

Kimi varisler dışarıdan çıplak gözle bakıldığında tespit edilebilmelerine rağmen iç varisler gibi derinde olan rahatsızlık bu şekilde görülemez. Bunların mutlaka damar uzmanından randevu alınarak gerekli testler aracılığıyla kontrol edilerek tespit edilmeleri gerekir. Damar hastalıkları konusunda uzman olan kalp-damar doktorları bu yüzden varis hastalığına bakarlar. Çünkü eğer dışarıdan fark edilemeyen varisler teşhis edilip tedavi altına alınmazlarsa ciddi sağlık problemlerine neden olabilirler.

Teşhis Yöntemi Kullanıldığı Alan
 REnkli Doppler Ultrasonografi  Derin (iç) Varisler
 MR / BT Venografi  Derin (iç) Varisler
 BT Tomografi  Derin ve Yüzeysel Varisler
MR Tomografi  Derin ve Yüzeysel Varisler

Bu yöntemlerle tespit edilen varislerin durumlarına göre gerekli tedaviler gerçekleştirilir ve bu konuda uzman olan, hangi tedavinin hangi hastalık türü ve derecesine göre uygulanacağına karar verecek olan kalp – damar uzmanı doktorlardır.

 

Kalp-Damar Bölümüne Neden Gidilir

Bu hastalığın tedavisinde kalp – damar cerrahisi bölümüne gidilmesinin nedeni varisin altında yatan sebebin ne olduğunun tam olarak tespit edilmesidir. Bu konu önemlidir çünkü altta yatan sebep tespit edilmeden sadece varislerin tedavi edilmesine yönelik uygulan işlemlerde varisler yok edilse bile neden olan rahatsızlık devam ettiği için varislerin tekrarlaması oldukça olasıdır. Aynı zamanda bu durum varis harici başka sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir:

  • Pıhtılaşma (emboli): Eğer varise neden olan durum damarlarda meydana gelen bir pıhtılaşma ise eğer tedavi edilmezse kan akışının tamamen kesilmesine veya pıhtının yerinden hareket ederek akciğer embolisine neden olup ciğerin çalışmasına engel olmasıdır. Bu durum hayat kaybına neden olabilen bir durum olduğu için çok ciddi bir sağlık problemidir ve mutlaka tedavi edilmelidir.
  • Bacak ülseri: Bacaklardaki damarlara kan akışını engelleyen veya bacaklarda kan göllenmesine neden olan bir durum varsa bu durum düzeltilmediği takdirde bacaklardaki derinin meydana gelen kan basıncına dayanamayarak yaralanmasına neden olabilir. Bacak ülseri olarak adlandırılan bu durumda yara çoğunlukla alt bacakta ve bilek bölgesinde meydana gelir. Olukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır ve tedavi edilemezse kemiklere sıçrayıp kemik iliği ülserine neden olup bacakların hareketlerinde engellenmeye sebebiyet verir.

Bu sebeplerden ötürü varis hastalıklarında ilk olarak kalp-damar cerrahisi bölümüne gidilir ve gerekli tetkikler gerçekleştirilerek altta yatan sebep tespit edildikten sonra hastalığa uygun olan tedavi sürecine başlanılır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu