Varis Sorununa İyi Gelen Beslenme ve Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Tıbbi tedavi yanında beslenmenin düzenlenmesi, yapılan egzersizler, sabunlar ve kremle yapılan masajlar da tedaviye önemli destekler vermektedir.

Varise İyi Gelen Yiyecekler

Günümüzde kadınlarda olduğu kadar erkeklerin de korkulu rüyası olan varisler bulunduğu bölgeye göre ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bir toplardamar sorunu olan varise halk tarafından örümcek damarlar ismi de verilmektedir. Atardamar sorunları kadar ciddi boyutlarda olmasa da önemli sorunlara neden olabilmektedir. Kadınlarda varis gebelik sırasında genital bölgede meydana gelirse hem anne hem de bebek açısından riskler oluşturabilmekte, erkeklerde testislerde oluşması durumundaysa kısırlığa neden olabilmektedir.

Varise İyi Gelen Yiyecekler

 Varis tedavisinde sorunlu olan damarların bulunduğu bölgeye ve damarların yoğunluğuyla belirtilerine bağlı olarak değişik yöntemler uygulanabilmektedir. Tedavi yöntemi ne olursa olsun varis sorunu olan hastaların kendi kendilerine yapacakları bir takım uygulamalarda tedaviye destek olmaktadır. Bu uygulamalardan en önemlisi beslenme alışkanlığının düzenlenmesi olmaktadır. Vücutta bulunan organlardan kirli kanı alarak kalbe geri ileten toplardamarlar genişlemeleri, varislere neden olmasının en önemli nedenlerinde biri yanlış beslenme alışkanlıklarıdır.  Bu yüzden varis oluşmasını önlemek ve varisleri tedavi etmek konusunda ilk yapılacak şey uygun ve iyi gelen besinlerle beslenmektir.

Bilhassa C vitamini toplardamarları güçlendirecek ve sorunlarla daha kolay savaşmasını sağlayacaktır. Bu konuda en önemli besinde kivi olmaktadır. Özellikle mevsiminde taze olarak her gün ortalama üç tane kivi yenilmesi varis sorunu olan hastalara önerilmektedir.

En iyi varis tedavisi olarak  beslenmede dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Şekerli ve yağlı yiyeceklerle rafine olmuş gıdalar varisi tetikleyecektir. Bu yüzden uzak durmalı beslenme alışkanlığınızdan çıkarmalısınız.
 • Haftada iki kez baklagillerden tüketmeye özen gösterin.
 • Öğünlerinizden taze salataları eksik etmeyin
 • Beyaz ekmekten unlu mamüllerden uzak kalmaya özen gösterin. Tam buğday veya kepek ekmeği tercih nedeniniz olmalıdır.
 • E ve C vitamini konusunda zengin olan gıdalarla beslenmeye özen gösterin
 • Mor ve kırmızı renkli meyveler varis sorununun tedavisinde olumlu sonuçlara sebep olmaktadır. Kiraz, böğürtlen, çilek alıç, erik, yaban mersini gibi meyvelerden bol miktarda tüketebilirsiniz.
 • Varis tedavisinde kiraz oldukça önemlidir. Her gün on veya on beş adet mutlaka yiyin.
 • Varisli hastalara önerilen meyvelerden biride ananas olmaktadır. Damar açıcı ve kan dolaşımını düzenleyici özellikleri bulunmaktadır.
 • Sebzeler arasında sarımsak, zencefil, maydanoz ve soğan toplardamar sağlığında önemli rol oynamaktadır.

Tedavi Yöntemleri

Varis tedavisinde direk olarak kullanılan ilaç bulunmamaktadır. Fakat varis sorunu olanlara ağrı kesici, antibiyotik, varis kremleri önerilmektedir.  Bun yanında varis tedavisinde varisli damarların yerine ve fiziksel konumuna hastanın şikayetleri de dikkate alınmak suretiyle ameliyatsız veya ameliyatlı yöntemler kullanılmaktadır. En iyi varis tedavisi yöntemleri hakkında şu şekilde bilgi vermemiz mümkün olmaktadır:

 • İlaçla tedavi

Varisli damarları yok eden herhangi bii ilaç bulunmaktadır. Fakat hastanın durumuna göre ödemleri yok eden, ağrıları kesen, şişliklerin azalmasını sağlayan ilaçlar kullanılmaktadır. Varisin oluşma nedenine ve altında yatan nedene bağlı olarak tedavi edici ilaçlar kullanılabilmektedir. İdrar söktüren ilaçları buna örnek verebiliriz.

 • Basınçlı Çorap

Varis tedavisinde önemli bir yer tutan basınçlı çoraplarda dizden aşağıya giderek artan bir basınç bulunmaktadır. Doktora danışmadan bu çorapların herhangi bir eczaneden veya medikal dükkanlardan rastgele alınmaması gerekmektedir. Bu çorap  hastaya verildiğinde bir uzman tarafından bacaklardaki çap ölçülür ve çorap ona göre uygulanır.

 • Cerrahi Tedavi Yöntemleri

Varis tedaisinde cerrahi yöntem tercih edildiyse üç ayrı cerrahi ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;  lokal pakeeksizyon,  perforan ven ligrasyon, varise neden olan sorunlu damarın çıkarılması şeklinde olmaktadır.

 • Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri

Ameliyatsız varis tedavisi kendi arasında damar içi termal ablasyon diğer ismiyle lazer veya radyofrekans ve Rf yöntemi ile damar ablazyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 • Estetik Varis Tedavi Yöntemi

Estetik olarak ağrısız sızısız ve cerrahi müdahale olmadan yapılan bu yöntem kendi arasında dört ana guruba ayrılmaktadır. Bunlar; köpük tedavisi, skleroterapi, radyofrekans yöntemi ile yapılan termokoagülasyon ve dış lazer uygulamalarıdır. Bu konuda en iyi varis tedavisi nerede yapılır iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir                                                

Sabunlar

Varis tedavisinde sorunlu olan damarlara kullanılan sabunlar ve bu sabunlara tedavide yer verilmesi başarılı sonuçlar vermektedir. Varise ne iyi gelir denildiğinde sabun en önemli detayken en son akla gelen bir tedavi şeklidir. Bilhassa uygun bir masajla bacak bileklerinden dize doğru yapılan yumuşak masajlarla uygulanan bu sabun tedavisi hastanın varisli damarlarını rahatlatmakta, ağrıları azaltmakta, ödem ve şişlikleri yok etmektedir. Varise iyi gelen sabunlara örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Nergis sabunu
 • Kekik sabunu
 • Üzüm çekirdeği sabunu
 • Defne sabunu
 • Ardıç Katran

Egzersizler

Varis sorunu olan hastaların evde düzenli olarak yapacakları egzersiz bacakları rahatlatacak, ağrıları azaltacak, şişkinlik ve ödemi yok edecektir. Bunun yanında varis oluşmasını önleyen veya var olan varis sorunun tedavisine yardımcı olan bu hareketlere şu şekilde örnekler verebiliriz:

 • Merdivenden birkaç basamak çıkın ve topuk dışarıda kalacak şekilde parmak ucunuzda yükselip öbür ayağınızı bir alt basamağa bacaklarınızı gererek koyun bu hareketi iki ayakta da otuz kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Sırt üstü sert bir yere uzanın. Ellerinizi başınızın altına koyun ve ayaklarınızı düz bir şekilde tutun. Daha sonra tek ayağınızı doksan derece açı olacak şekilde karnınıza doğru çekip bekleyin daha sonra aynı hareketi öbür bacağınız için yapın
 • Duvara dayanın ellerinizi yana doğru uzatın ve topuklar yere sağlam basarken parmak uçlarınızı yukarı doğru kaldırıp bekleyin ve indirin. Bu hareketi yaparken ayaklar gergin durumda olmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu