Varisin Zararları Karaciğere Etkileri ve Buna Bağlı Tedavi Yöntemleri

Hastalığın ilerleme süreci içerisinde yaşanan sağlık problemleri ile ilgili yaşanan durumları açığa çıkarmaktadır. Bu süreçte hangi bölgelerde sağlık problemlerinin oluştuğunu gözlemlemekteyiz.

Varisin Tehlikeli Sürece Girmesi

Hem kadınlar hem de erkeklerde sık rastlanan sağlık problemlerinden bir tanesi de varistir. Hem estetik görünümü bozan hem de sağlık açısından problemli bir sürece sokan varis hastalığının birden fazla zararı bulunmakta. Hastalık sürecinde ağrılı ve kanamalı bir sürece girilmesi kişi üzerinde sağlık açısından olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Toplardamarlarda meydana gelen basınç ile deri üzerinde damarların büklüm büklüm olduğu görünümü yansıtan varis kişinin derisi üzerinde kaşıntı, şişmeler, ağrılar ve benzeri etkileşimler göstermektedir. Varisin zararlı nelerdir? Varisin zararlarından bahsedecek olursak ilk olarak vücudumuzun merkezi noktası kalbimizi örnek verebiliriz.

Varisin tehlikeleri nelerdir? Damarlar ile bağlantılı olan kalbimiz varisten etkilenmektedir. Genellikle hastalık kapsamında değerlendirdiğimizde bacak bölgesinde oluşan şikayetleri baz alarak bir değerlendirmede bulunmaktayız. Lakin varis sadece bacak bölgesinde var olan bir sağlık problemi değildir. Aynı zamanda damar yapısına bağlı mide, yemek borusu, kalp ve diğer organları da etkileyen bir sağlık problemi olmaktadır. Kalpte  oluşan sağlık problemlerinin nedeni kan akışının yavaşlamasından kaynaklanmaktadır. Kan akışının zayıflaması üzerine kalp yeteri kadar kan pompalanmaması üzerine zarar görmektedir.

Varisin yaşam kalitenizi düşürmemesi adına oluşumunu önleyecek önlemler almanız gerekir. Varis doğru zamanda teşhis edildiğinde ve tedavi sürecine başlanıldığında kalıcı sağlık problemlerine yol açmadan giderilebilecek bir sağlık problemidir.

Karaciğerde Oluşan Varis Tehlikesi

Vücudumuzun her yanında olabileceği ön görülen varisin yayıldığı bir diğer bölgede karaciğerimiz olmakta. Toplardamar sisteminin büzüşmesi ile oluşan varisler en sık karaciğerde, mide de ve dalak da olduğu gözlemlenmiştir. Siroz ile karaciğerden geçen ve kan basıncının artması ile kanamaya meilli olan damarlar damar genişlemesi yapılmadığı takdirde oldukça riskli bir sağlık sorununa yol açmaktadır. Karaciğerde oluşmasının ardından gün yüzüne çıkan belirtileri değerlendirecek olursak; kan kusma, siyah renkli dışkılama, ani tansiyon düşüklükleri, bilinç kaybı, vücudumuzun birden fazla bölgesinde meydana gelen ağrılar, sarılık, karın içerisinde sıvı birikimi, deri üzerindeki değişimler meydana gelmektedir.

Varis Patlamasının Zararları

Varis patlaması iki şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi deri altında gerçekleşen patlama bir diğeri ise deri üzerinde meydana gelmektedir. Deri üzerinde meydana gelen patlamanın kısa sürede kontrol altına alınması gereklidir. Aksi takdirde patlama sonucunda kan kaybı meydana gelmektedir. Deri altında meydana gelen kanama ise diğerine göre daha az riskli taşımaktadır. Ama her iki kanama durumu için kontrol altına alabilmek adına doktora başvurmanız gerekmektedir.

Kanamaların meydana gelmesi yaralanmaları açığa çıkarmaktadır. Yaralanmaların açığa çıkması ile kanamalar abartılı bir şekilde meydana gelebilir. Kanamaların önüne geçmek ve aşırı kan kaybını önlemek adına ilk yardım uygulanmalı.

Bacaklarda Oluşan Varisler

Sık rastlanan oluşum bölgesi olan bacaklarda varis belirtileri sık gözlemlenmektedir. Bacaklarda meydana gelen lekelenmeler kahve rengimsi renklerde oluşmaktadır. Bu lekelenmelerin yanı sıra damarları belirginleşmesi hem estetik hem de sağlık açısından çeşitli problemleri açığa çıkarır. Zaman zaman bacaklarda kramp benzeri ağrılar gözlemlenebildiği gibi benzer bir çok durum varislerin ilerleme düzeyine göre farklı aralıklarda gün yüzüne çıkabilmektedir. Ağrı ve şişlikleri azaltma adına yapmanız gereken bir kaç egzersiz ve beslenme düzenini bu düzeyde oluşturulması gerekir. Bu sayede varislerin sebep olduğu etkileri azaltabiliriz.

Gebelikte Varis Problemi

Gebelik sürecinde oluşan varisleri tetikleyen birden fazla etmen bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

Varislerin oluşumu ile ilgili değerlendirmede bulunacak olursak akıllara takılan en önemli sorulardan bir tanesi de erken doğuma neden olup olmayacağıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda tüm bu olanların prematüre doğumların daha sık yaşandığı bilinmekte. Buna sebep olan etken ise basıncın artış göstermesi ile kanın daha yavaş bir şekilde kalbe iletilmesi olmakta. Kanın anne kalbine iletilmemesi bebeğe yeterli düzeyde kan iletilmemesi üzerine erken doğumu tetiklemektedir. Lakin bu durum oldukça düşük ihtimaldir. Çünkü varis sorunu kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Varislerin oluşumu kalıtsal bir şekilde yayılırsa muhakkak tedavi edilmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Tedavi yöntemlerini değerlendirecek olursak lazer tedavisi, ameliyatsız tedavi yöntemleri, radyo frekans tedavisi, köpüklü tedavi uygulaması, skleroterapi yöntemleri ile varisler tedavi edilebilmektedir. Ameliyat uygulaması ile gerçekleştirilen işlemler çok fazla önerilmemektedir. Çünkü çok fazla önerilmeyen bir  tedavi uygulamasıdır. ortalama olarak 20 ile 40 gün kadar istirahat süreci devam etmektedir. Bu süre zarfı sonucunda hasta uzun süre sağlıklı bir şekilde yaşantısına devam etmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu