Varis Deformasyonları İçin Sülük Tedavisi Yapılır mı?

Varisler için sülük tedavisi ya da bilinen diğer adıyla hirudoterapi çeşitli biyoaktif salgılar kullanılmasıyla yürütülen bir tedavi yöntemidir. Özel durumu olmayan tüm bireylere uygulanabilir.

Varislere Sülük Tedavisi Uygulaması

Sülük tedavisi

Sülük tedavisi bilinen diğer adıyla hirudoterapi

 • kalin,
 • guamerin,
 • hyalüronidaz,
 • piguamerin
 • eglin

gibi biyoaktif salgılara uygulanmaktadır. Hirudoterapi (sülük tedavisi) ; arteriyoskleroz, kardiyovasküler hastalıklar, damar komplikasyonları ve buna benzer hastalıklarda uygulandığı gibi varislerde de uygulanmaktadır.

Uygulama öncesinde tedavi bölgesi belirlenir ve varis yüzeyleri temizlenir. Uygulama alanının temiz olduğundan emin olunduktan sonra sülükler tedavi bölgesine uygulanır ve damar içinde bulunan kirli kanların emilimi sağlanır. Tedavinin başlatılmasından itibaren yaklaşık 40 ile 45 dakika sonra sülüklerin uygulama bölgesinden kendiliğinden ayrıldığı gözlemlenecektir. Uygulamanın pozitif yönlü sonuçlanabilmesi için bu süreden önce uygulama durdurulmamalıdır. Tedavi sırasında beklenmedik durumlarla karşılaşılırsa ve tedavinin durdurulması istenirse bölgedeki sülüklerin tutunduğu bölgeden kendiliğinden ayrılması sağlanmalıdır. Uygulama esnasında bir rahatsızlık meydana gelmezse ve tedavi devam ettirilirse tedavi sonrasında varisli bölgedeki ağrılarda azalmalar meydana gelecektir. Elde edilen bu sonuçlar ise, varislere sülük tedavisi iyi gelir mi sorusunun cevabı nitelikte olacaktır.

Sülükler kişiye özel olduğundan uygulama sonrasında başka bir birey için ya da uygulama yapılan birey için tekrar kullanılmamalıdır. Varisler için hidrudoterapi özel durumu bulunmayan tüm bireylere uygulanabilmektedir.

Uygulanmaması Gereken Durumlar

Sülük tedavisi varisler için oldukça faydalı olsa da bazı özel durumlara sahip olan bireylere uygulanmamalıdır.

 • Hamile bireylere kesinlikle uygulanmamalıdır.
 • Kemoterapi hastalarına kemoterapi uygulamasından sonraki ilk 45 gün içinde uygulanmamalıdır.
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylere uygulanmamalıdır.
 • Cerrahi girişim uygulanmış hastalara ilk 2 ay sülük tedavisi uygulanmamalıdır.
 • Aids, diyaliz ve ağır sistemik hastalık geçiren bireylere uygulanmamalıdır.
 • İmmün sistem deformasyonlarında/ zayıflıklarında sülükle varis tedavisi uygulanmamalıdır.
 • İleri derece anemi hastalarına uygulanmamalıdır.
 • Aşındırıcı gastrit hastalarına ve bağırsak gastro ülseri bulunan hastalara uygulanmamalıdır.

Sülük Tedavisi Sonrası Bakım

 • Tedavi sonrasında uygulama bölgesinde kaşıntılar meydana gelebilir. Bu bölgeler kesinlikle kaşınmamalıdır. Kabuklanma aşamasında ise yüzey kabuklarının kendiliğinden dökülmesi beklenmelidir.
 • Uygulama bölgesinde lempatik gongliyon şişlikleri meydana gelebilir. Bu süreçte yumuşak ve dairesel masajlar şişliklerin inmesi için faydalı olacaktır.
 • Sülük tedavisi sonrasında beslenmeye dikkat edilmelidir. ( Tahıl, tuzlu gıdalar vb kısa bir süre tüketilmemelidir)

Varisler İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Varisler için sülük tedavisinin yanında çeşitli doğal tedaviler de uygulanabilmektedir. Doğal tedavi yöntemleri deformasyon sebebine yönelik hazırlanmalı ve kişiye özel uygulanmalıdır. 

Toz Biber Uygulaması

Yaklaşık 3 gram toz biber (acı) bir bardak sıcak su sile karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım sabah ve akşam birer bardak içilmelidir. Uygulamaya devam edildiğinde dolaşım sisteminin hızlandığı, bacaktaki ve diğer bölgelerdeki varis bölgelerinden kaynaklana ağrıların hafiflediği gözlemlenecektir. Karışıma 15 ile 20 gün arasında devam edilmeli ve bu süreden sonra kullanımı azaltılmalıdır.

 Bal Uygulaması

Bir çay kaşığı miktarınca bala, bir miktar balık yağı dahil edilerek varisli bölgeye uygulanmalıdır. Uygulama sonrasında bölgenin hijyenik bir sargı beziyle sarılması sağlanmalı ve 5 saat bekletilmelidir. Beşinci saatin sonunda uygulama bölgesi ılık su ile temizlenmelidir.  Tedaviye devam edilmesi bölgedeki şişliklerin azalması için oldukça önemlidir.

 E Vitamini Uygulaması

Uygulama bölgesinin yüzey alanına göre eşit miktarlarda zeytin yapı ve E vitamini karışımı hazırlanmalıdır. Vücut yüzeyine zarar vermeyecek kadar ısıtılan zeytinyağı ve e vitamini karışımı deformasyonun olduğu bölgeye uygulanmalıdır. Uygulama sırasında 4 ile 5 dakika boyunca varisli bölgeye masaj yapılmalıdır. Daha sonra ılık su ile bölge temizlenmelidir. E vitamini uygulamasına yaklaşık 3 ay kadar devam edildiğinde varisli bölgedeki ağrılarda ve iltihap oluşumlarında azalmalar gözlemlenecektir.

Agrimonia Eupatoria Uygulaması

Yaklaşık 0.5 litre suya 40 gr agrimonia eupatoria (koyun otu bitkisi) eklenerek 20 dakika kaynatılmadır. Kaynayarak koyulaşan karışımı ince süzme işlemine tabi tutarak posası elde edilmedir. Elde edilen bu posanın ise oda sıcaklığına ulaşmasını bekleyerek bir eldiven yardımıyla varisli bölgeye uygulanması sağlanmalıdır. Uygulamanın devamında 20 dakika beklenmeli daha sonra ılık su ile uygulama bölgesi temizlenmedir.

 Varisler İçin Doğal Korunma Yöntemleri

 • Kilo kontrolü sağlanmalıdır. Fazla kilo vücuda (özellikle ayaklara) fazla baskı yapılmasına neden olacağından varis oluşumlarına sebebiyet vermektedir.
 • Uzun süre oturur pozisyonda ve uzun süreli ayakta durulmamalıdır. Yaklaşık 2 saat arayla 10- 15 dakikalık küçük pozisyon değişiklikleri yapılmalıdır.
 • Güneş maruziyetlerinde aşırıya kaçılmamasına dikkat edilmelidir. (Gerekli durumlarda güneş koruyucu kremler kullanılabilir. )
 • Beslenme programında düzenlemeye gidilmelidir. Aşırı tuzlu beslenmeden kaçınılmalıdır.
 • Barsak problemleri yaşanmamasına dikkat edilmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu