Venöz Yetmezliği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Venöz yetmezlik ameliyatı ile toplardamar üzerinde oluşan tıkanmalar, pıhtılar veya işlevini yerine getiremeyen damarlar tamamıyla tedavi edilebilir.

Venöz yetmezliği için toplardamar yetmezliği tanımını yapmak yerinde olacaktır. Her hastada gözlemlenebilecek bir rahatsızlık olması ve hayati fonksiyonlardan birisini etkilemesi ile önemini ortaya koymaktadır.

Venöz Yetmezliği Ameliyatının Yapılışı

Venöz yetmezlik ameliyatı mevcut toplardamar sorunu için bir çözüm olarak görülebilir. Tabi ki her damar tıkanıklığı veya sorununda cerrahi müdahale yapılamaz. Özellikle toplardamarlar vücudun pis kanını taşıyan önemli bir görevi yerine getirirler. Doğal olarak kendi içlerinde ayrıldıkları kategorilere göre ameliyat veya diğer tedavi metotlarına başvurmak arasında seçim yapılmalıdır.

Bunun seçimi ise Kalp Damar Cerrahisi bir uzman tarafından yapılabilir. Öncesinde uygulanacak olan ciddi tetkiklerin ardından venöz yetmezlik için yüzeyel veya derin ven yetmezliği arasında teşhis süreci geçer. Bu nokta en az tedavi kadar önemlidir. Doğru teşhis edilmesi ve tüm belirtilerin tetkik sonuçlarıyla örtüşmesi gerekir.

Cerrahi Operasyon Yapılışı
Damarı Almak Cerrahi müdahale ile damarın alınması
Bypass İşlevini yitiren damardan akan kanı sağlıklı damara yönlendirme
Anjiyoplasti(Stent) Vücuda entegre edilen özel parçalarla damarın işlevini yerine getirmesi sağlanır
Venöz Ablasyon Lazerle kapakçıkların ve damarların belirli bölümlerinin yok edilmesidir.

Yukarıdaki tüm operasyonlar cerrahi müdahale kapsamındadır. Bu operasyonların uygulanabilir olması için yüzeyel ven yetmezlik saptanmalıdır. Aksi halde derin venöz yetmezlik durumlarında hiçbir cerrahi müdahale uygulanamamaktadır. Ancak tedavi şartları yine farklı alternatiflerden birisiyle devam eder.

  • Varis Çorabı
  • İlaç Tedavisi
  • İğne Tedavisi(Skleroterapi)
  • Fiziksel Tedavi(Masaj, kan akışını düzene sokacak egzersizler vb)

Venöz Yetmezlik Ameliyatının Sonrası

Venöz Yetmezliği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Venöz yetmezlik ameliyatı izlendiğinde deriye yakın bölgede yer alan toplardamarlar üzerinde yapılan bir operasyon olduğu anlaşılabiliyor. Aynı zamanda sadece bacak bölgesinde değil vücudumuzun toplardamar olan tüm bölgelerinde gözlemlenebilecek bir durumdur. En bariz örneği ise erkeklerde penis sertleşmesi sorununa bağlı olarak görülen penil venöz yetmezlik teşhisidir.

Bu durum hem sertleşmeyi önlemesi hem de erkekler için ciddi bir sorun teşkil etmesi bakımından çözüme kavuşturulabilecek bir vakadır. Tabi ki penil venöz yetmezliği olanlar öncelikle üroloji uzmanına görünmeli ve kalp damar cerrahisi ile tamamıyla koordineli bir tetkik sürecinden geçmelidir.

Yapılan tedavilerin tamamında venöz yetmezlik tanısının doğru yapılması ve buna uygun tedavi formunun tercih edilmesi önemlidir. Bazen penil ven yetmezlik olanlar gerekli görüntüleme sistemlerinin kullanılmaması sonucunda müdahale edilebilecek noktadayken tedavi olmamaktadır. Çünkü tetkikler yeterli değildir. Eğer erken teşhis olursa çokd aha kolay bir biçimde tedavi edilebilir. Aynı şekilde ven yetmezliği ameliyatı sonrası hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Standart bir operasyon ile aynı formdadır.

Venöz ameliyatı izlemek için birçok farklı kaynaktan bilgi edinebiliyorsunuz. Derin ven trombozu veya yetmezliği için bu tip bir cerrahi müdahalenin uygulanması mümkün olmadığı için videosunu izlemek mümkün değil. Doktorunuz bu noktada yüzeyel venöz yetmezlik ile arasındaki bağı ve tedavide yaşanacak farklılıkları sizlerle paylaşacaktır.

Venöz Yetmezliği Ameliyatı Olanlar

Venöz yetmezliği ameliyatı olanlar kısa sürede iyileşme belirtileriyle beraber hayatlarına devam edebilirler. Burada venöz kaçak yapabileceği gibi tamamıyla tıkanmış olabiliyor. Aslında uygulanacak olan tedavinin önemli kriterlerinden birisi olarak bunu gösterebiliriz.

Kapakçıklarda yaşanan sorunlarla beraber kaçak yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Derin ven yetmezlik ameliyatı yapılamamasının genel sebeplerinden birisi ise budur. Ana toplardamar hatlarından birisi olarak görüldüğü için yükünü kaldırabilecek bir alternatifi yoktur. Ancak yüzeyel venözler için böyle bir algı söz konusu bile değildir.

Bazen cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmadan lazer tedavisi veya skleroterapi yöntemiyle çözüm bulunabilir. Doktorunuzun tedavi noktasında en işlevsel sonuçları verecek olanı tercih edeceğinden şüpheniz olmasın. Operasyona karar verildiğinde ise Bypass veya stent tedavisi olan anjiyoplasti metodunun en sık uygulananlar olduğunu görebiliyoruz.

Sigara kullanımı ve sağlıksız beslenme gibi durumları göz önüne aldığımızda venöz damarlarda kaçak görülme ihtimalinin ameliyat sonrasında da sürebileceği aşikâr. Çünkü ameliyat ile bu damarların tamamıyla iptal edilmesi sağlanıyor. Ancak aynı yaşam standartlarıyla beraber tıkanmalar, pıhtılaşmalar veya kaçak oluşması tekrardan mümkün olabiliyor.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu