Venöz Yetmezliği Hastalığının Farklı Tedavi Yöntemleri

Venöz yetmezlik tedavisi için masaj, egzersiz ve varis çorabı gibi alternatifler gündeme geliyor. Fakat lazer ve cerrahi müdahale gibi çok daha ciddi tedavi standartları var.

Venöz yetmezlik sonucunda karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi bacaklarımızda oluşan varislerdir. Toplardamar yetmezliği şeklinde tanımlanabilen bu rahatsızlık tedaviyi etkileyen belli başlı faktörlerden söz etmek gerek.

Venöz Yetmezliği Tedavisi

Venöz Yetmezlik Oluşumu

Venöz yetmezlik tedavisi için yaşanan toplardamar sorunlarının hangi bölgede ve hangi şiddette olduğunun kesinlikle tespit edilmesi gerekmektedir. Haliyle ilk işiniz bir kalp ve damar cerrahi uzmanıyla bir araya gelerek muayene olmanızdır. Burada Venöz yetmezlik teşhisi konulabilmesi için tüm testlerin uygulanmış olması gerekir. Tabi ki bacakta ven trombozu görülmesi için alt bölgede ciddi şişlikler oluşacağı için görebilmek daha kolay olur. Alt kısımda tamamıyla morarmış, damarları genişlemiş bir yapıya rastlamak mümkün görünmektedir.

Temel anlamda dikkat edilmezse çok daha ciddi sorunlara yol açabileceği aşikâr. Venöz yetmezliği tedavisi yapılmadığı her an için daha da farklı bir sorunla karşılaşılabilir. Çünkü atardamarlar tarafından taşınan temiz kanın buraya ulaşması sorunsuz sağlanabiliyor. Ancak toplardamarlar ya taşıdığı kirli kanı kapakçıklardan sızdırıyor ya da pıhtılaşmalar ile büyük sorunlar için zemin hazırlanıyor.

Tedavi edilmediği zaman göreceğiniz yara oluşumları tamamıyla bunun bir kalıntısı olarak gözlemlenecektir. Bacağın alt kısımlarında damar yapıları derinin üst tabakasında daha net görülebilir. Yetmezlik sonucu alt ekstremite muayenesi dahil olmak üzere çok sayıda tetkik uygulanır. Doktorların hastalarına önerdiği farklı tedavi modülleri olduğu için tercihinizi kendiniz yapabiliyorsunuz. Öncelikle Grade tedavisi ile iyi huylu ve kötü huylu tüm yapıların mikroskobik ortamda incelenmeleri sağlanmalıdır. Elde edilen radyoterapi bilgileriyle beraber şu tip bir sınıflandırma yapılır.

Tümörlere göre Gradeleme sınıflandırması  
İyi Huylu Tümörler 0 Grade
Kötü Huylu Tümörler 1 Grade
Kötü Huylu Tümörler 2 Grade

Venöz Tromboz Tedavi Yöntemleri

Venöz tromboz yetmezlik yaşayan bir hastanın bacaklarında oluşan varisler sebebiyle yara ve deformasyon çok sık gözlemlenebilir. Venöz reflü tedavisi denilen seçenekle bacak reflüsü olarak anılan durum iyileştirilebilir.

Penil venöz malformasyon tedavisi için ise görünürlüğü maksimum noktaya ulaşmış olan damarların skleroterapi ile yumuşatılması önemli bir seçenek olacaktır. Hekimler tarafından başvurulan ve uygulanan Venöz tromboz tedavisi ise şu şekildedir.

Varis Çorabı ve Egzersizler

Tedavi yani iyileşme evresinden ziyade önleme ve daha rahat bir yaşma için her iki formda kullanılabilir. Ayak bölümü daha geniş, dize doğru son derece dar bir çorap düşünün. İşte varis çorabı ve vücudunuzun ihtiyacı olan kasılmalar ve kan basıncı için uygulanabilir bir yöntem. Egzersizler her gün tekrarlanmalı, ayaklar boşlukta durmamalı ve her an destek alınmalıdır. Eğer sürekli olarak belirgin bir iz yapısı gözlemliyorsanız masaj yaparak bunları yatıştırmanız etkin sounçlar doğurabilir.

İlaç Tedavisi ve Skleroterapi

Aslında burada ilaç tedavisi olarak tercih edilen seçeneklerin çoğu medikal  tedavidir. Skleroterapi ise bilhassa venöz malformasyon oluşumlarında da gözlemlenen iri ve ortaya çıkan büyük damarlar için iğne tedavisidir.

Cerrahi Müdahale

  1. Stent: Stent uygulanması sonucunda balonlar sayesinde venöz tromboz görülen damarların açılması sağlanır. Bu damarların açılması ile beraber her an açık kalması ise stent sayesinde sağlanır.
  2. Bypas: Bypass işleminin en sık yapılan uygulamalardan birisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Hasarlı bir damarı iptal etmek ve buradan yapılan devir daim işlemini başka kanaldan yönlendirme operasyonudur.
  3. Venöz Ablasyon: Lazer ile uygulanan bu yöntemin sonucunda sorunlu kapakçıklar ve damar yapıları yok edilir. Vücut tarafından görülüp yakılana kadar işlevsiz olarak vücutta kalırlar.
  4. Cerrahi: Doğrudan açık cerrahi operasyon yapılarak işlevini yitirmiş olan tıkanmış venöz damarın alınması anlamına geliyor.

Venöz kaçak tedavisi sık rastlanan bir durumu gözler önüne seriyor. Alt bacaklarda sürekli olarak morarma, şişme, ağrı, varis gibi oluşumlar olduğunda bundan şüphelenmek mümkündür. Hastalık oranlarına bakıldığında venöz yetmezlik haricinde kaçak meydaaa gelmesi çok daha mümkün bir durumdur.

Venöz yetmezliği tedavisi Ankara gibi büyük şehirler için avantajlı bir yapıya sahip. Daha fazla hastane ve klinik, daha deneyimli doktorlar ve rekabetin doğurduğu sistemle ortaya çıkan maddiyat bunu net olarak gösteriyor. Bacakta varis oluşması durumunda yetmezlik ile beraber sıkı bir yara gözlemine başlayacaksınız. Deri tabakasının bir alt kısmında da ortaya çıkabilecek olan bu görüntüler kısa sürede yara formuna dönüşebilirler. İlaç ve bitkisel metotların kullanımından önce yukarıdaki tedavi metotları ile beraber doktora başvurmak elzemdir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu