Venöz Nedir, Vücutta Görevleri, Kapsadığı Hastalıklar

Bacaktaki toplardamar sistemine venöz denilmektedir. Atardamarlar tarafından bacaklara yayılanıntemiz kan ven adı verilen toplardamarlar tarafından kirli kan olarak kalbe geri iletilmektedir.

Venöz

Atardamarlar; kan ve oksijeni kalpten alıp, vücudun gereken organlarına iletilmesini sağlarken, toplardamarlar ise oksijeni azalan kanı kalbe geri iletilirler. Burada atardamarlar alterler, toplardamarlar ise venler olmaktadır. Peki; venöz ne demek? Venöz ne  demek sorunsunun cevabına gelince; bacaklarda bulunan toplardamarların kanı kalbe geri iletirken performanslarının düşmesi durumunda ise kronik olarak ven damarlarında yetmezliği durumu söz konusu olmaktadır.

Vücutta yerleşen en büyük vene vene cava adı verilmektedir. Bu ven direk olarak kalbe gitmektedir. Ven damarları genel olarak üç ana guruba ayrılır:

  • Yüzeysel Venler; Cilde yakın bulunan damarlardır
  • Perforan Venler; yzeysel ve derin venleri bi®birine bağlamaktadır.
  • Derin Venler; kasların arasına derinlere yerleşen damarlardır.

Bacaklardaki kanlarda dolaşım da kanın kalbe geri iletilmesi karışık bir kombinasyon içermektedir.  Kan bacaklardan kalbe geri bacak kaslarının yardımı ile çıkar. Kaslar kanın yukarı çıkması için kasılır. Ven içinde bulunan kapakçıklar da kan geçtikçe geri akmaması için kapanarak kaslara bu kombinasyonda yardımcı olur.  Atardamar ile kalpten çıkan kanın toplardamar ile kalbe geri donmesi işlemine ven damarları pompa denilmektedir.

Venöz Nedir

Venöz Katater nedir sorusuna direk cevap verelim. Ven katater kan alınması için ven içine yerleşen kanül olmaktadır.  Posterior sirkülasyon arterleri ve anteriorlar SE sekanslar sırasında signal void akım paterni göstermektedir. Dural Venöz Sinüsler patent izlenmiştir nedenlerine gelince:  yapılan MR tetkiklerinde etmoid ve maksiler sinüs içinde sinüzit belirtilerine rastlanılmış buna karşılık diüğer bulgularda her hangi bir belirtiye rastlanılmamıştır. Hastada BOS adı verilen sızıntının mevcut olması durumunda; bu sızıntının tespit edilmesi amacı ile dural venöz sinüslerde patent incelemesi yapılır.

Venöz Hastalıkları

Reflü

Venöz Reflü Nedir ya da variköz ven damarlarında reflu nedir sorusunu kısaca; kapakların terse çalışması nedeniyle kan da yaşanan geri kaçırma sorunu  diye tanımlayabiliriz. Ven damarları Refrüde; kırli kanın kalbe geri taşınması sırasında görevli olan ven damarları içinde bulunan kapakların bozularak aşağıdan yukarı açılması gerekmesine rağmen yukarıdan aşağı doğru açılmasıdır.

Damar Genişlemesi

Ven damar genişlemesi; toplardamarın duvarlarında meydana gelen zayıflıkla ilgili olarak damarların genişlemesidir.

Dilatasyon

Venöz dilatasyon nedir sorusuna kısaca; ven damarlarında dilatasyon  dar olan ve yeterli derece kanın ve oksijenin organlara iletilmesine engel olan ven damarlarının tıbbi yöntemlerle genişletilmesi işlemine dilatasyon denilmektedir.  Dilate venöz nedir denildiğinde ven damarlarının genişlemesi diye cevap verebiliriz.

Malformasyon

Venöz Malformasyon  ne demek denildiğinde kısaca; venöz malformasyon hatalı olan damar oluşumlarıdır. Ven atardamar ve toplardamarlarında olan sorunlara verilen isim olmaktadır. Ven damar sisteminde bulunan damar ağında meydana gelen bu hatadan dolayı kan ve oksijen damarlarda istenildiği gibi dolanamaz.

Kaçak

Venöz kaçak nedir, venöz kaçak belirtileri neleridir, Venöz kaçak belirtileri nelerdir, Venöz kaçak sebepleri nelerdir,  venöz damarlarında kaçak nedir çözümü var mıdır, penil ven damarlarında kaçak belirtileri nelerdir, bilhassa erkeklerin kafalarında dolaşan ven damarları kaçak hakkındaki tüm sorular ve cevapları hakkında kısaca; tedavisi bulunmaktadır diyerek içlerini rahatlatabiliriz. Penil venöz  kaçak adından da anlaşılabileceği gibi; penis içinde dolaşan kanın, içerde durmayarak zamanından önce geri dönmesidir. Bu durum erkeklerde ilişki sırasında olması gereken sertliğin birden yok olması ve paralelinde erken boşalma gibi ciddi bir sorun yaratmaktadır. İlişki esnasında toplardamar yardımı ile peniste toplanan kanın kısa bir süre içinde görevini tamamlayamayarak geri çekilmesidir. Bu durumun çözümü bulunmaktadır. Deneyimli bir uzman tarafından yapılacak ufak bir müdahale ile bu sorundan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Dolgunluk

Venöz dolgunluk nedir denildiğinde; venüz dolgunlukla ilgili olarak şunları söyleyebiliriz: Kalbe giden kan akımında oluşan engelleme sonucunda vena da meydana gelen dolumdur.

Portal Venöz Sistemi

Portal venöz sistemi nedir ya da portal ve hepatik ven damar sistemi nedir diye bir soruya karşı şunlar söylenebilir:

Bu sistem gastrointestinal sistem olarak kabul edilmektedir. Bu sistemden anal kanal çıkarılmıştır.  Bu sistemin ana özelliği drenajı sağlamak ve karaciğerin beslenmesinde yüzde yetmiş beş bir kısmı üstlenmektir. Hepatik sistem özünde önemli bir sendrom olmaktadır. Ensefalopati;  karaciğerlerde sorun olan hastalarda rastlanılan farklı nedenlerle ( nörolojik ya da metabolik bir rahatsızlık olmaksızın) nöropsikiatrik değişimleri karakterize etmektedir.

İnvazyon

Venöz invazyon ne demek denildiğinde kısaca bir tümörden bahsetmek uygun olur.  Vücutta bulunan damarların içine patojen kabul edilen mikroorganizmaların girmesi ve damar dokularına yayılmasıdır diyebiliriz.

Emboli

Venöz emboli portal damar sisteminde bulunan damarların bir şekilde kan pıhtısına maruz kalması. İçinde dolaşan kanın pıhtılaşarak yeterli olan akımını kaybetmesidir.

Venöz Tromboemboli

Venöz damarlarında oluşan kan pıhtısı olmaktadır. Çoğu zaman bu hastalık hastanın ölümüne neden olurken çoğu zamanda da tedavi edilebilir. Erken fark edilmesi ve tedaviye erken başlanması bu hastalık açısından olduka önemlidir. Ven damarlarında ya da akciğerlerde sıklıkla rastlanabilmektedir.

Kaynaklar1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu