Vücutta Damar Belirginleşmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vücutta meydana gelen damar belirginleşmeleri genetik nedenlere bağlı olabildiği gibi gebelik, vücut geliştirme, sigara kullanımı gibi durumlara bağlı olarak da gelişebilir.

Vücutta Damar Belirginleşmesi Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vücutta meydana gelen damar belirginleşmesi genellikle sağlık açısından bir sorun oluşturmazken, ağrı ya da kramp gibi belirtilerle birlikte bir hastalık göstergesi de olabilmektedir. Beyaz tenli kişilerde daha sık görülen vücutta damar belirginleşmesi durumu kalıtsal bir özellik taşırken uzun süre vücut geliştirme çalışmaları yapan kişilerde de sonradan kazanılmış bir durum olabilir. Genellikle sağlık açısından bir sorun oluşturmazken görüntüsünden dolayı rahatsızlık uyandıran belirgin damarlar için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

Vücudun her bölgesinde birbirinden farklı görevlerde damarlar bulunmaktadır. Buna bağlı olarak mavi, yeşil ya da kırmızı renkte görünen damarların her biri farklı görevi icra ettikleri gibi vücuttaki görüntüleri de farklı olacaktır. Mavi ve yeşil görünen damarlar kalın ve tek şerit halinde olduklarından dolayı fazla göze çarpmazken kırmızı renkte olan kılcal damarlar deri üzerindeki kızarıklıklar olarak fark edilebilir.

Vücutta belirginleşen damarların tedavisinde evde denenebilecek yöntemler kullanılabileceği gibi kozmetik ürünleri ile de tedavi edilebilir. Görünürlüğü fazla olan damarlar içinse lazer terapisi gibi farklı yöntemler denenebilmektedir.

Vücutta Damarların Belirginleşme Nedenleri

Vücuttaki damarların belirgin olması kalıtsal olarak kişilerde var olabilen bir durum olabileceği gibi sonradan kazanılan durumlardan biri de olabilir. Yaşam koşullarına ve zaman içerisinde vücutta meydana gelen değişimlere bağlı olarak görülen damar belirginleşmesinde hormonların ve tüketilen besinlerinde etkisi bulunmaktadır. Ayrıca damarların görevi olan kan taşımada da yaşanacak sorunlardan dolayı damarlar daha belirgin bir hale gelebilir.

Vücutta meydana gelen damar belirginleşmesinin nedenleri şunlardır:

 • Açık tenli olmak
 • Varis
 • Vücuda sıcak su uygulamak
 • Solaryum ve ya güneşlenmek gibi derinin altına etki edecek uygulamalar
 • Vücutta bulunan yağ dokusunun zamanla azalması
 • Vücut geliştirme egzersizleri
 • Yaşlanma
 • Aşırı stres
 • Hastalıklara bağlı olarak kortizonlu ilaç kullanmak
 • Uzun süre ayakta kalmak
 • Hormon bozuklukları
 • Gebelik
 • Alkol ve sigara tüketimi

Vücuttaki damarların belirgin bir hal alması erkeklerde kadınlara göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca çocuklarda damar belirginleşmesi henüz yağ dokusunun yeni yeni oluşmaya başlamasından dolayı yetişkinlere göre daha fazladır.

Damarların belirgin olması, varis gibi hastalıklarda dikkat edilmesi gereken bir konu olurken ten renginin açık olması gibi durumlarda ise korkulacak bir konu olmamaktadır.

Vücutta Damarların Belirginleşmesine Karşı Kullanılabilecek Tedavi Yolları

Damarların belirgin olması çoğu zaman bir hastalık belirtisi olmazken estetik bir duruşa sahip olmadığından dolayı çoğu kişinin tedaviye sıcak baktığı konulardan olmaktadır. Damarların görüntüsünü azaltmak adına günümüzde kremler ve bazı kozmetik uygulamaları yeterli olurken damar belirginleşmesinin nedenini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir.

Lazer Yöntemi İle Tedavi

Damarların genişlemesine bağlı olarak meydana gelen görüntüleri ortadan kaldırmak isteyenler tarafından tercih edilen lazer tedavisi genellikle kılcal damarlar için kullanılmaktadır. Aşırı sıcağa bağlı olarak ya da uzun süre ayakta kalmak gibi durumlarda genişleyen damarları soğuk lazer uygulaması ile büzüştürmeyi ve görünürlüğünü azaltmayı amaçlayan bu tedavi yöntemi pek çok klinikte uygulanabilmektedir.

Lazer tedavisi mavi, mor ve kırmızı renkte olan damarların görüntüsünü daha başarılı bir şekilde ortadan kaldırabilmekte ve gerekli görülen durumlarda birkaç seans şeklinde de uygulanabilmektedir.

Skleroterapi Yöntemi İle Tedavi

Sklorezan maddeler içeren ilaçların damarların belirginleştiği bölgelere enjekte edilmesi ile ve ya medikal ilaçlar kullanılması ile görünen damarların çökmesini sağlayan yöntemdir. Lazer tedavisinin etkili olmadığı durumlarda bile tercih edilebilir olmasının yanında tedavi başarısının da oldukça yüksek olması skleroterapiyi pek çok kişinin tercih etmesine neden olmuştur. Oldukça ince iğneler yardımı ile yapılan bu tedavide ek bir seans gerekmemesi gibi üstünlüklerden dolayı lazer tedavisinden daha fazla uygulanmaktadır.

K Vitamini Kremi İle Tedavi

Damarların görünürlüğünü azaltmanın yollarından biri olan K vitaminli kremler damarların yapısını esneterek derinin altına gömmektedir.

Kapatıcı ve Fondöten İle Damarları Kapatmak

Damarların belirginliği için herhangi bir müdahale de bulunmak istemeyenler için sadece geçici bir önlem oluşturacak olan kapatıcı ve fondötenler birkaç saatliğine etkili olabilmektedir.

 • Kişiler uzun süre ayakta durmak zorunda kaldıkları günlerde bol bol istirahat etmelidirler. Bu sayede damarların belirginliği azalacaktır.
 • Aşırı stres halini ortadan kaldırmak ve sigara kullanımından uzak durmak da damarların görünümüne etki edecektir.
 • Soğuk su ile duş almak ve doktor gözetiminde ilaç kullanmak da damar belirginliğini ortadan kaldıracak yöntemler olmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu