Yüzdeki Kılcal Damarların Genişlemesi, Tedavileri ve Bitkisel Çözümler

Yüzdeki kılcal damarların genişlemesi nasıl bir hastalıktır, tedavisi hangi yollarla gerçekleştirilmektedir ve hangi bitkisel çözüm yolları ile nasıl tedavi edilir soruları hakkında makale.

Yüzde Kılcal Damar Genişlemesi

Toplumda yaygın görülen bir durum olan kılcal damar genişlemesi, yüzdeki kılcal damarların görünür bir hale gelerek kırmızı görüntü vermesidir. Tıbbi adı telenjektazi olan bu durum kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Bunda kadınlık hormonu olan östrojenin büyük bir rolü bulunmaktadır çünkü bu hastalığın östrojen en büyük nedenlerinden birisidir.

Kılcal damar genişlemesine neden olan farklı etmenler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnce ve açık renkli bir cilde sahip olmak
  • Uzun süreli kortizon kullanımı
  • Östrojen
  • Aşırı güneş ışığına maruz kalmak
  • Obezite
  • Yoğun alkol alımı
  • Radyasyon tedavisi görmek
  • Genetik yatkınlık

Bu durumun yaşanmasından kaçınmak için uzun süreli güneş altında kalmamak, güneş koruyucu kremler kullanmak, kilo almaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, çok sıcak suyla duş almamak, hamam, sauna gibiaşırı sıcak ortamlarda sık ve uzun süreli bulunmamak gibi koruyucu tedbirler almak faydalı olacaktır. Oluşan genişlemelerin meydana getirdiği kızarıklık görüntüsü eğer gerekli koruyucu tedbirler alınmazsa daha da ileri boyutlara taşınabilir. Bu durum ağrı, sızı gibi herhangi bir sağlık problemine neden olmasa da oluşturduğu görüntünün daha da belirgin olmasına neden olabileceği için daha yüksek seviyelerde psikolojik rahatsızlığa yol açabilir.

Kılcal damar genişlemeleri yaygın bir görülen bir rahatsızlıktır. Ortalama olarak nüfusun yüzde 15 gibi bir kesiminde bu rahatsızlığın deneyimlendiği kabul edilmektedir.

Yüzde Kılcal Damar Genişlemesinin Tedavileri

Normal şartlar altında damar genişlemeleri herhangi bir sağlık problemine neden olmazlar. Fakat özellikle yüzde meydana gelen bu durum psikolojik ve estetik rahatsızlıklara yol açtığı için tedavi ihtiyacı duyulmaktadır. Çünkü kılcal damar genişlemeleri tedavi edilmedikleri müddetçe kendi kendilerine iyileşerek kaybolmazlar.

Tedavi için kullanılan yöntemlerden birisi lazer tedavidir. Kılcal damarlardaki kanda bulunan oksihemoblobin adlı maddeye etki eden lazer ışınları ısınmaya neden olurlar. Bu ısı artışı sonucu damarlar büzüşmeye başlayarak bir süre sonra görünmez olmaktadırlar. Damar ne kadar geniş olursa o kadar oksihemoblobin içerdiği için o kadar daha kolay bir şekilde büzüşerek yok olmaktadırlar.  Lazer tedavisi ortalama olarak 4 ile 6 seans halinde tekrarlanmalı seans aralıkları ise iki hafta ile dört hafta arasında değişmelidir.

Radyo frekans yöntemi de kullanılan diğer bir tedavi yöntemidir. Lazer tedavi mantığıyla aynı olan bu tedavide lazer ışınları yerine radyo dalgaları kılcal damarlara gönderilir. Yoğun ısı içeren bu dalgalar aracılığıyla kılcal damarlar yok edilmektedir. 

Tedavi Avantajları Dezavantajları
Lazer Tedavi Ağrısız Olması Birkaç Seansa İhtiyaç Duyması
Radyo Frekans Tedavi Tek Seansta Etki Göstermesi Hafif Ağrılı Olması

Bu şekilde tedavi edilen damar genişlemeleri tamamen kaybolur ve tekrar ortaya çıkarak rahatsızlık verme ihtimali mevcut değildir.

Yüzde Kılcal Damar Genişlemesine Bitkisel Çözümler

İnsan sağlığına yararlı bileşenler içeren bitkilerle hazırlanan ilaçlar veya doğrudan bu bitkilerin tüketilmesi demek olan bitkisel tedavi yöntemleri ile bu sorunun çözülmesi, hafifletilmesi mümkün olabilmektedir. Kimi rahatsızlar da işe yarayan bitkisel çözümler maalesef kılcal damar genişlemelerinde işe yaramamaktadır. Bu rahatsızlık sonucu ortaya çıkan kırmızı görünüm hangi sebepten olursa olsun damar yapılarının bozulmasından meydana gelen bir durumdur. Rahatsızlığı oluşturan bu nedenler daha ileri tarihte ortadan kalksa bile damar yapısında meydana gelen bu bozulma iyileşmez.

Lazer tedavi öncesi ve sonrası görünüm

Meydana gelen bu bozulmanın herhangi bir bitkisel tedavi ile onarılarak tekrar eski haline getirilmesi mümkün değildir. Tıbbi yollarla gerçekleştirilen tedavilerin bile ilaçla gerçekleştirilemediği bu rahatsızlığın bitkisel çözüm yolları ile gerçekleştirilmesi mümkün olamamaktadır.

Tedavide kullanıldığı iddia edilen kremler ve bitkisel kürler belki sadece hastalığın psikolojik rahatsızlık verici görünümünün azaltılmasında etkili olabilir ki bu durumda tartışmalıdır. Bu nedenlerle bir kere oluştuktan sonra kendi kendisine yok olmayan kılcal damar genişlemelerinin tedavisinde bitkisel çözüm yolları aramak hem vakit kaybına hem de zaman geçtiği için bu rahatsızlığın ilerlemesine neden olacağı için uygun olmayan bir seçenektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu