Yüzdeki Kılcal Damarların Belirgin Hale Gelme Sebepleri ve Tedavi Yolları

Yüzde kılcal damarların belirginleşmesi ile beraber ciddi bir estetik sorunla karşı karşıya kalınabilir. Bunun çözümü ise gelişen teknolojiyle beraber kolaylıkla sağlanabiliyor.

Yüzümüzde kılcal damarlar belirgin bir hale gelerek estetikten uzak görüntülere yol açabilirler. Bilhassa burnumuzun çevresi ve üstü bu durumdan en çok etkilenen kısımdır.

Yüzdeki Kılcal Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri

Yüzdeki Kılcal Damarların Belirginleşmesi

Yüzde kılcal damar çatlamaları yaşanmadan evvel damarların bir süre genişlediği saptanmıştır. Yapılan araştırmalar ise bu belirginleşen damarların tedavi ile önüne geçilmediğinde çatlamaların kaçınılmaz olduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Burun bölgesinde, yanaklarda ve genel anlamda yüzün birçok noktasında oluşabilecek bu kızarıklıklar ve belirgin damarlar önüne geçilmesi gereken bir vaka olarak görülmek zorundadır.

Şu an için yüzde belirginleşen kılcal damarlar nedenleri açısından araştırılmalı ve tedavi metotları buna göre belirlenmelidir. Birçok farklı sebebin ortaya çıkabileceği gibi genetik veya yaşlılık gibi önüne geçilmesi zor faktörlerin neden olabileceğini unutmamak gerekir.

 • Açık tenli ve hassas cilt yapısına sahip olmak
 • Güneşin zararlı ışınlarına aşırı derecede maruz kalmak
 • Sıcak gibi çevresel faktörlere maruz kalmak
 • Sauna gibi yerlerde fazla zaman geçirmek
 • UVA veya UVB filtresi olmadan yaz aylarını geçirmek
 • Alkol ve kahve tüketmek
 • Sigara kullanmak
 • Kozmetik ürünlerin zararları
 • Genetik
 • Kronik damar rahatsızlıkları
 • Yaşlanma

Burada belirli standartları oluşturabilmek için önlemler alınabilir. Fakat genetik ya da yaşlanma için yalnızca süreci yavaşlatmak mümkün olabilir. Buna ek olarak yüzde belirgin olan kılcal damarlar neden olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Daha ciddi sorunlarla karşılaşmak veya çatlamaları görmek istemiyorsak ilk fark edildiği an muayene olmalıyız.

Yüzdeki Kılcal Damarların Belirginleşmesiyle Oluşan Riskler

Yüzde belirginleşen kılcal damar görünümlerinde genellikle mor veya mavi renk baskındır. Ancak cilt tipinize ve damar sağlığınıza bağlı olarak kırmızı veya soluk yeşil renklerin hakim olabileceğini söyleyebiliriz. Tüm bu görüntünün estetikten uzak olduğu konusunda hepimiz aynı fikirdeyiz. Ancak çözümü için müdahale etmeden evvel risklerin neler olduğunu merak ederiz.

Öncelikle yüzümüzde kılcal damarların belirginleşmesi mevcut boyutların genişlediğini göstermektedir.

   
Normalde yüzdeki kılcal damarlar 0,01 – 0,2 mm arası
Genişleme evresindeki kılcal damarlar 0,2 – 1 mm arası
Genişlemiş veya çatlamış kılcal damarlar 1 mm ve daha büyük

Eğer 1 mm dolaylarında kılcal damarlar oluştuğu tespit edilirse tedavi edilmesi gereken bir noktayla karşı karşıyayız demektir. Genellikle bu noktaya ulaşmadan bile yüzde kızarıklık ile başlayan ve kalıcı olarak yer edinen reaksiyonlarla karşılaşırız. Zira yüzdeki kılcal damarların genişleyerek belirginleşmesi bir süre boyunca devam eder. Aşırı düzeyde alkol tüketen veya her zaman kahve içen ve sigara kullanan insanlarda bu süreç çok daha hızlı işleyebilir.

Sonucunda ise yüzde kalıcı yaralar, derinin dış katmanına doğru baskın bir görüntü oluşturan damar yapıları gözlemlenebilir. Çünkü belirginleşen kılcal damarlar bir sonraki adımda çatlamalara veya kılcal damar varislerine dönüşebilirler.

Yüzdeki Kılcal Damarların Belirginleşmesinin Tedavisi

Yüzümüz kılcal damarlarla donatılmış bir yapıya sahiptir. Ancak yaşlanma evresi ile beraber belirginleşen bu damar yapılarının deri katmanının alt kısmında yer aldığını söylemek gerek. Yani olası bir sorun gözlemlenmediği sürece yüzde kılcal damar belirginleşmez. Tetikleyici unsuru ortadan kaldırmak en önemli tedavi formudur.

Burada önceliğin buna verilmesi gerektiğini söylemeye gerek duymuyoruz. Eğer kahve veya alkol tüketiminiz maksimum noktadaysa bunları bırakmalı, sigara içmemeli, güneşe korumasız çıkmamalısınız. Yine sauna, hamam veya bu gibi sıcaklığın kontrolsüz olduğu ortamlarda fazla vakit geçirmemeniz dermatolojik açıdan da çok önemlidir.

Bilhassa yaz aylarında krem veya jel kullanmadan güneşe maruz kaldığımızda burnumuzun üst kısmının pul pul olduğunu fark ederiz. Bu pullanmanın deriden kaynaklandığını zannedebilirsiniz. Ki elbette dermatolojik bir soyulma söz konusudur. Fakat asıl önemli olan nokta kılcal damarların belirgin bir biçimde deriye yakın bölgelerde kendisini göstermesidir.

Tüm bu önlemleri aldıktan sonra belirgin kılcal damarların tedavisi için başvuracağınız seçeneklerin lazer ve radyo frekans tedavisi olarak iki ana gruba ayrıldığını söylememiz gerekiyor. Eğer maddi anlamda herhangi bir sorununuz yoksa 2-6 seans arasında bu problemden kurtulmanız mümkündür.

Aynı şekilde 6 seansa kadar uygulanan bu tedavilerin aralıkları 2-3 hafta olabilir. Yani 4 seans uygulandığını varsayarsak yaklaşık 3 aylık bir tedavi sürecinden söz etmemiz bile mümkün olacaktır. Neden olduğuna bağlı olarak tedavi standartlarında değişkenlik gözlemlenebilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu