Yüzdeki Kılcal Damarların Tedavisinde Bitkisel Çözüm

Halk arasında örümcek damar olarak da adlandırılan yüzdeki kılcal damarlar her ne kadar bir hastalık sayılmasa da; bitkisel çözümler kullanılarak minimuma indirilerek tedavi edilebilmektedir.

Yüzdeki Kılcal Damarların Bitkisel Tedavisi

Halk arasında örümcek damarlar ya da kılcal damarlar diye adlandırılan telenjiektazileri gizlemek için çeşitli estetik araçlarını kullanmaya gerek bulunmamaktadır. Ev ortamında, elinizin altında bulunan bir takım bitkilerle, istenmeyen ve sizlere rahatsızlık veren bu kılcal damarları minimum seviye indirebilir hatta tamamen kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki Kılcal Damarların Bitkisel Tedavisi

Kılcal damarlardan kurtulmak için önce nedenini de saptamak önemlidir. Bu damarların oluşmasının pek çok nedeni bulunabilir. Örneğin

 • Korumasız ve fazla güneşte kalmak; hassas cilde sahip olanların yüzlerinde kılcal damar oluşmasına ve yayılmasına neden olabilmektedir.
 • Yüzde bulunan sivilce ve akneler örümcek damarların oluşmasına ve patlamasına neden olmaktadır.
 • Hijyen olmayan ve sert olan makyaj malzemeleri kılcal damarlara zarar verir.
 • Yüzünüzü sert bir şekilde yıkamak ya da ovmak örümcek damarın dostu olmaktadır. Yayılmasına ve çoğalmasına neden olur.
 • Alkol örümcek damarlarda artış olmasına sebebiyet vermektedir .
 • Doğum kontrol hapları
 • Genetiğe bağlı kalıtımsal problemler
 • Yaşın ilerlemesi örümcek damarın çoğalmasına neden olmaktadır.

 Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Bitkisel Çözümler

Yüzde buluna kılcal damarlar pek çok kişi için oldukça rahatsızlık veren ciddi bir sorun kaynağıdır. Özellikle bayanlar için ciddi bir sorun haline gelen; kahve ya da kırmızı renkli örümcek şeklindeki kılcal damarların tedavisinde işe yarayan çok sayıda bitkiler bulunmaktadır.

 Bu bitkilere örnek olarak;

 • Greyfurt 
 • Şamdan Çiçeği
 • Gül 
 • Zambak Çiçeği 
 • Kiraz 
 • Kuşburnu çiçeği 
 • Limon 
 • Ihlamur 
 • Atkestanesi 
 • Gelincik 
 • Üzüm Çekirdeği Yağı

 Verilebilir.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Bitkisel Yöntemler

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Bitkisel

Kılcal damarlar; çeşitli etkenlere bağlı olarak genişleyerek patlar. Bunun sonucunda yüzde hoş olmayan bir görüntü verir. Lakin; bu kılcal damarlar, cildinizi beslemekte aynı zamanda yüze oksijen ve kanın taşınmasına yardımcı olmaktadır. Genellikle; hassas olan ciltlerde ve açık tenli  insanlarda yoğun olarak görünen yüzdeki kılcal damar tedavileri, bitkisel yollar kullanılarak da yapılabilmektedir. Bilhassa kış mevsimlerinde artarak belirginleşen yüzünüzdeki örümcek damarlara mükemmel bir tedavi yolu olan bitkilerden hazırlanan kürler, temiz olan ciltlere uygulanır ve cildin sakinleşip nefes almasına neden olur. Cildiniz yaşlanmış ve yıpranmış görünmesi örümcek damar sorunları neden olan kılcal damarlardan kurtulmak için bitki kürleri uygulayabilir ve olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

 Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Yüzde bulunan kılcal damarlar sizi rahatsız etse de bir hastalık değildir.  Cildinizin çeşitli etkilere karşı, kendini savunmak için verdiği bir tepkidir. Her ne kadar estetik olarak rahatsızlık verse de korkulması ya da strese girilmesi gerekmeyen bir durumdur. Tedavisi oldukça kolay olan bu örümcek ağı şeklindeki damarlar; bitki kürleri ile pasif hale geçmekte hatta kaybolmaktadır.

Kılcal damarların yok edilmesine yardımcı olan birkaç bitki kürü

Atkestanesi

İki ya da üç yemek kaşığı atkestanesi ununu iki ya da üç yemek kaşığı badem yağı ile bir kabın içinde karıştırın. Krem haline getirip yüzünüze düzenli olarak uygulayın Kısa bir süre sonra yüzünüzdeki kılcal damarlarda ciddi oranda bir azalma göreceksiniz.

Kiraz 

On ya da on beş kirazın suyunu sıkarak her akşam düzenli olarak yüzünüze sürüp on beş yirmi dakika bekletin ve yıkayın. Kısa bir süre sonra cildinizin canlandığını ve lekelerden arındığını göreceksiniz

Kuşburnu Çiçeği 

Bir ya da iki yemek kaşığı civarında kuşburnu çiçeğini bir bardak suyun içinde kaynatıp demleyerek ardından üzülmesi ile hazırlanan losyon düzenli olarak sabah ve akşam yüze uygulanır. On ya da on beş dakika bekletilip cilde nüfus etmesini sağladıktan sonra yıkanmalıdır.

Şamdan Çiçeği

Bir büyük fincan kaynar suyun içine; dört ya da beş tane şamdan çiçeği parçalara ayrılarak atılır. Yirmi dakika demlenerek süzülen bu kür sonra soğutulur. Düzenli olarak Sabahları ve akşamları temiz cilde uygulanır. En az yirmi dakika bekletilip temizlendikten sonra dilendiği taktirde kreminizi de uygulayabilirsiniz. Yüzdeki örümcek damar lekelerini tamir etmesinin yanı sıra cildin gençleşmesine yardımcı olmak özelliği de bulunmaktadır.

Zambak Çiçeği Suyu

Bu kürün hazırlanmasında en önemli özellik renkli bir şişe kullanılmasındır. Bu şişenin içerisine sekiz ya da on tane zambak çiçeğini parçalayıp atın. Çiçeklerin üzerine çıkacak biçimde badem yağı da ilave edip güneş altında yirmi bir gün bekletin. Bu karışımı akşamları temizledikten sonra yüzünüze sürdüğünüzde örümcek damarın azaldığını ve cildinizin hormon dengesinin yerine geldiğini göreceksiniz.

Gül Suyu

Düzenli olarak aksatmadan sabah ve akşam gül suyu ile yumuşak bir şekilde dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın. Masaj sonrasında kendi halinde kurumasını bekleyin. Bir süre sonra kılcal damarların azalmaya hatta yok olmaya başladığını göreceksiniz. Gül suyu kürü aynı zamanda cildinize parlaklık kazandırıp yenilenmesine de yardımcı olur.

Greyfurt Suyu

Taze sıkılmış greyfurt suyu ile her akşam cildinize kür uyguladığınızda cildinizin beslendiğini parladığını ve istenmeyen leke ve damarlardan kurtulduğunu göreceksiniz1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu