Varikosel Ameliyatı Sonrası Hamile Kalma Olanakları

Varikosel, kısırlık şikyeti ile doktora başvuran bireylerin yaklaşık olarak yarısında görülen bir durumdur. Hastalık, testislerdeki kanın boşalmasını sağlayan toplar damarda varis oluşumu olarak bilinir.

Varikosel Sonrası Gebelik Oranı

Varikosel ameliyatı, erkeklerde testislerdeki kirli kanın boşaltımında çıkan bir sorun sonucunda kanın kalbe taşınamayıp temizlenememesi ve buna bağlı olarak da toplar damarın varisleşmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Ameliyat süreci bireyler için oldukça sancılı geçmektedir ve genellikle akıllardaki soru ameliyat sonrasında bebek yapmak için herhangi bir engel oluşup oluşmayacağıdır. 

Ameliyat erkeklerde olduğundan dolayı aslında bayanın hamile kalıp kalmaması tamamen erkekten gelecek olan spermlere bağlıdır. Ameliyat sonrasında hamileliğin gelişebilmesi için erkeğin spermlerinin olgunlaşması ve üretilmeye başlaması gerekmektedir. Günümüzde eşi varikosel ameliyatı olup da hamile kalan pek çok bayan bulunmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın ve eşinin doktor kontrolüne girmeleri ve doktora ileride bir çocuk sahibi olmak istediklerini belirtmeleri gerekir. Bu aşamada bir sperm testi yapılır. Ameliyatı yapacak olan doktor, hastayı ameliyat sonrasında çocuk sahibi olup olamayacağı konusunda bilgilendirecektir. 

Günümüzde, yapılan testler ve alınan önlemler sonucunda ameliyatı olan hastaların %75’lik kısmı ameliyattan yaklaşık olarak 1 yıl kadar sonra hamile kalabiliyor. Birçok hastanede ameliyat sonrasında kolayca çocuk sahibi olmuş olan çiftlerin de kayıtları mevcut oluyor. 

Varikosel Ameliyatı ve Hamilelik

 

Varikosel Ameliyatı Ve Hamileliğe Etkileri

Varikosel ameliyatı, erkeklere yapılan ve testislerde yaşanan bir sorun sonucu gerek duyulan bir ameliyattır. Bu ameliyat öncesinde hasta, mutlaka sperm sayısını ve kalitesini bir test ile ölçtürmelidir. Ameliyat sonrasında bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin son derece dikkatli olmaları ve gereken tüm testleri yaptırmaları gerekir. Ameliyat öncesinde doğru doktor tercihinin de büyük bir önemi vardır. Aşamalar ne kadar doğru izlenir ise kişinin ameliyat sonrasında çocuk sahibi olabilme olasılığı da o denli yüksek olacaktır. Ameliyat sonrasındaki bazı etkiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Hastanın kasıklarında özellikle sabah saatlerinde ciddi bir ağrı hissi,
  • Çocuk sahibi olamama veya zor yollarla çocuk sahibi olabilme

Ameliyatlar mikro cerrahi yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu sebeple aslında riskler de yok denecek kadar azdır. Ameliyattaki en büyük risk, ameliyata esnasında testiste bulunan atar damarın bağlanması ve bu bağlanmaya dayalı olarak ameliyat sonrasında testiste kanlanma olmamasıdır. Bu durum oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir ki buna çocuk sahibi olamamak da dahildir. 

 Varikosel ameliyatının çocuk sahibi olma konusundaki etkileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Ameliyat sonrasında hastanın sperm sayısında düşüklük olacaktır,
  • Ameliyat sonrasında hastanın sperm üretimi yavaşlayacaktır,
  • Ameliyat sonrasında hastanın sperm kalitesinde düşüş görülecektir. 

Bu etkiler göz önünde bulundurularak hastanın ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 1 yıl kadar çocuk sahibi olmasının oldukça zor olduğu anlaşılmaktadır. Fakat nadirde olsa hastaların yaklaşık olarak %4’lük bir kısmı ameliyattan yaklaşık olarak 5 ay sonra çocuk sahibi olabilmiştir. 

Ameliyat Sonrası Hamilelik İçin Yapılması Gerkekenler

Ameliyat sonrasında bayanın hamile kalıp kalamaması hem ameliyatın başarı oranına hem de erkeğin iyileşme hızına bağlıdır. Bu aşamada çiftlerin son derece sabırlı olmaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki günümüzde varikosel ameliyatı olan bireylerin %75’lik bir kısmı ameliyat sonrasında bebek sahibi olabilmektedir. Ameliyat sonrasında bebek sahibi olmak isteniliyorsa izlenmesi gereken aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  •  Ameliyat öncesinde sperm testi yaptırılmalıdır,
  • Ameliyat sonrasında erkeğin iyileşme süreci beklenmelidir,
  • Ameliyat sonrasındaki ilk 90 gün geçtikten sonra bir sperm testi daha yaptırılmalıdır,
  • Ameliyat sonrasında her 3 ayda bir sperm testi yaptırılmaya devam edilmeli ve çıkan sonuçlar doktora gösterilmelidir,
  • Çıkan sonuçlar doğrultusunda, doktor sperm sayısının uygun olduğunu ve iyileşmenin gerçekleştirdiğini belirttiğinde tekrar çocuk sahibi olmak için gerekenler yapılmalıdır. 

Tüm bunların haricinde düşük bir oranda olsa hastaların yaklaşık olarak %5’lik bir kısmında sperm kalitesinde düşüş gözlemlenmektedir. Bu durumda hasta bebek sahibi olma konusunda son derece zorlanabilir. Bu gibi durumlarda hastaların pek çoğu tüp bebek yöntemine başvurmaktadır. Tüp bebek yöntemi ile erkeğin spermleri arasından döllenmeye en uygun ve en kaliteli olanları seçilir ve yapay olarak döllenme sağlanır. Bu işlem sonucunda çift, bebek sahibi olabilir. 

 

Ameliyat esnasında oluşabilecek olan bazı komplikasyonlar ve riskler göz önüne alınmalıdır. Ameliyatın yaklaşık %15 oranında bir riski bulunmaktadır. Bu risk, hastanın testisine kan gidişinin durmasını da kapsamaktadır. 

Günümüzde kısır olduğunu düşünerek doktora başvuran erkek bireylerin %40’lık kısmında varikosel probleminin olduğu gözlemlenmektedir. Bu hastaların %37’lik bir kısmının ameliyat sonrasında çocuk sahibi olduğu bilinmektedir. Toplumda, ameliyat sonrası çocuk sahibi olunamayacağına istinaden yanlış bir algı bulunmaktadır. Bu algı, tıbbi kanıtlar ile çürütülebilir. 

 Çocuk sahibi olmak isteyen bireylerin aynı zamanda doktor kontrollerine düzenli bir şekilde gitmeleri ve ameliyat sonrasında kendileri zorlamamaları da gerekmektedir. Varikosel ameliyatı sonrasında hasta ağrı çekecektir. Bu ağrılara rağmen hastanın kendisini zorlaması ileride daha ciddi sonuçlara sebebiyet verecektir. Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu