Varikosel Ameliyatı Sonrası Şişlik Neden Olur ve Ne Zaman Geçer?

Varikosel hastalığı testislerde şişliğe neden olur mu, testislerdeki şişlik ameliyat sonrasında devam eder mi, ameliyatın kendisi testislerde şişliğe neden olur mu hakkında makale.

Varikosel ve Şişlik

Testislerde görülen bir hastalık olan varikosel çoğunlukla sol testiste görülen bir rahatsızlıktır. Erkek kısırlığının en önemli nedenleri arasında yer alan bu hastalığın kendisini gösterdiği belirtilerin arasında şişlik de yer alır. 

Şişlik nadir görülen bir varikosel belirtisi değildir. Varikosel görüldüğü zaman buna şişliğin eşlik etme oranı yüzde otuzdur. Bu bakımdan nadir görülen bir belirti değildir. Testislerde görülen bu şişlik varikosel oluşan bölgenin yerinde görülür. Dışarıdan çıplak gözle bakıldığı zaman gözle görülebilir boyuttadır. Kimi zamanda gözle görülemeyecek kadar olsa da el ile yapılan kontrolde ele şişkinlik hissi gelebilmektedir.

Bu şişlik testislerdeki toplardamarın genişleyerek içerisindeki kirli kanı damar duvarı içerisinde biriktirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu şişliğin görülmesi kişide varikosel olduğunun kesin bir göstergesidir, hastalığa tanı koymak için başkaca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.

Varikosel tanısında kullanılan yöntem renkli dopplerden önce fiziksel muayenedir. Fiziksel muayenede varikoselin belirtilerinden birisi olan şişlik üç yolla tespit edilebilir:

 • Gözle muayene neticesi şişliğin görülmesi
 • Hasta ayakta iken elle gerçekleştirilen kontrol
 • Valsalva manevrası ile hastanın ıkınması sonucu şişliğin algılanması

Varikoselin sebep olduğu şişlik her zaman ağrılı olmamaktadır. Kimi durumlarda sadece şişlik bulunurken, bazı durumlarda bu rahatsızlığa ağrı da eşlik eder.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Görülen Şişlik

Mikrocerrahi yöntemi ile gerçekleştirilmesine rağmen yine de varikosel ameliyatının bir takım komplikasyonları gelişebilmektedir. Tedavi sonrası sol testisin normal boyutundan daha büyük hale gelerek şişmesi de bunlardan birisidir.

Meydana gelen bu durum testisin kendisinde oluşabileceği gibi etrafındaki dokulardan da kaynaklanabilir. Ameliyat sonrası iyileşme zamanında görülen testis şişliğinin iki sebebi bulunur:

 • Lenfatik dolaşım sisteminde meydana gelen etkilenme
 • Testisi saran zarda meydana gelen sıvı toplanması (hidrosel)

Varikosel ameliyatı lenfatik damarlar üzerinde gerçekleştirilen bir süreçtir. Bu işlem sırasında bu damarların normal işleyiş düzenlerine müdahalede bulunulduğu için ortaya çıkan bir problemdir.Fakat günümüzde bu ameliyat mikro cerrahi yöntemi ile gerçekleştirildiği için lenfatik damarların görüntülenme başarısı bir hayli yükselmiştir. Bu sayede damarlara gereksiz ve yanlış müdahalelerin büyük oranda önüne geçilmiştir. Fakat nadiren de olsa tedavi sonrası testiste şişlik görülebilmektedir.

Ameliyat esnasında damarlarda gerçekleştirilen müdahale sonucunda kan akışında zorlanma meydana geldiği için şişlik görülebilmektedir. Geçici olan bu durumun normalde on beş ile yirmi gün arasında geçmesi beklenmektedir. Kimi durumlarda şişlikle birlikte ağrı da hissedilebilir. Bu süre içerisinde geçmezse bu durumun kan akışından değil başka bir sebepten kaynakladığı düşünülebilir. Hidrosel sebepli olabileceği başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Kesin tanı koymak için ultrason gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılmaktadır.

Ameliyat sonrası testislerde sıvı toplanması neticesi şişlik görülme oranı yüzde sekizdir. Varikosel tedavisi dışında hidroselin kendiliğinden görülme oranı ise yüzde birdir.

Diğer bir ameliyat sonrası testisin normal boyutlarından daha fazla büyümesi sebebi olan sıvı toplanması (hidrosel) testisleri saran zarda meydana gelen sıvı artışıdır. Testislerin etrafında iki katmandan oluşan bir zar bulunur. Bu iki katman arasında ise sıvı üretilmektedir. Bu zarların ve sıvının görevi testisleri sararak kolaylıkla hareket etmelerini sağlamak, testisleri dış etkilere karşı korumaktır.

Bu iki katmanlı zarın bir katmanı sıvı üretirken diğer katmanı üretilen bu sıvıyı emerek çoğalmasını engeller. Normalde bu şekilde çalışan sistemde herhangi bir sebeple bozulma meydana geldiğinde üretilen bu sıvı zar tarafından emilemez ve artmaya başlar. Bu artış neticesinde normalden fazlalaşan sıvı miktarı zarların genişlemesine ve arası sıvıyla dolarak bir tür kese haline gelmesini sağlar. 

Hidroselin yetişkinlerde neden ortaya çıktığına dair henüz net bir neden ortaya çıkartılmamıştır. Varikosel ameliyatı sonrasında görülen bu durum bunun haricinde;

 • Testiste travma
 • Testis iltihabı
 • Testis tümörleri

gibi hastalıklar neticesinde ortaya çıkabilmektedir.

 

Testiste bu sebeple şişlik görüldüğü zaman tedavi açısından incelenmesi gereken konular şunlardır:

 • Normal, gündelik faaliyetleri engelleyici büyüklükte olması
 • Estetik açıdan çirkin bir görüntü oluşturması
 • Ağrı oluşturması

Bu gibi etkenler görüldüğü zaman tedavi seçeneği düşünülebilir. Ameliyat sonrası görülen şiliğin bir ay geçmiş olmasına rağmen iyileşme göstermemesi, meydana gelen bu durumun ameliyat komplikasyonu olan sıvı birikmesi sonucu oluştuğu sonucunu düşündürtmektedir. Böyle bir komplikasyonda şişliğin kendiliğinden geçme ihtimali yoktur ve belirtmiş olduğumuz etkenler ışığında  tedavi gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine doktor ve hasta tarafından karar verilmelidir.

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu