Venöz Yetmezlik Tedavisi ve Tedavide Kullanılan İlaçlar

Venöz yetmezlik hastalığının tedavi edilmesi için tedavide kullanılan ilaçlar nelerdir, ilaç tedavisi nasıl gerçekleştirilir, ne tür ilaçlar kullanır ve nasıl kullanılır konuları hakkında makale.

Venöz Yetmezlik İlaç Tedavisi

Meydana getirdiği komplikasyonlar, hastanın gündelik yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkiler nedeniyle venöz yetmezlik tedavisinin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Venöz yetmezlik tedavisinde cerrahi operasyonlardan faydalanıldığı gibi ilaç tedavisi ile de hastalık ortadan kaldırılabilir. 

Farmakolojik tedavi olarak adlandırılan ilaç tedavisi de venöz yetmezlik tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçların türleri ve kombinasyonları  üzerinde yaygın olarak kullanılan bir benzerlik bulunmamaktadır. Henüz bir konuda bir standart ilaç tedavisi uygulaması bulunmadığı için hastanın durumu, doktorun tercihleri doğrultusunda farklı türde ilaçlar hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Bu tedavide kullanılan ilaçların bir grubu venoaktif ilaçlar olarak adlandırılır, Bitkisel olarak doğal yollarla elde edilen ilaçlar olduğu gibi sentetik olarak kimyasallar kullanılarak da üretilmiş olan venoaktif ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar venöz yetmezliğin oluşumunu ortadan kaldırıp, hastalığı tedavi etmezler. Yetmezliğin meydana getirdiği ödem, kramp, yorgunluk hissi semptomları ortadan kaldırarak hastanın yaşam kalitesi üzerinde olumlu yönde etki yapmayı amaçlarlar. Bunun dışında eğer ameliyat edilmeye müsait değillerse venöz yetmezlik sonucu oluşan bacak ülserlerinin tedavisinde de kullanılırlar.

Doğal maddelerden üretilen venoaktif ilaçlar şu şekilde gruplandırılırlar::

 • Benzopirone grubu ilaçlar
 • Saponin grubu ilaçlar

Bunların dışında sentetik olarak kimyasal maddeler ile üretilen ilaçlar ise;

 • Adenozin Fosfat
 • Kalsiyum Dobesilat
 • Benzaron

etken maddeleriyle imal edilmektedirler. 

Venoaktif ilaçlar üçer aylık periyotlar halinde kullanırlar. Üç aylık tedavi sonrasında birer aylık aralar verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu ilaç grubunu hamile olan ve emziren kadınların kullanmaması gerekir. İlaç tedavisi tek başına kullanılabileceği gibi diğer tedavi yöntemleriyle birlikte de uygulanabilmektedir.

Venöz Yetmezlik İlaç Tedavisinden Kullanılan İlaçlar

Venöz yetmezlik tedavisinde kullanılan sentetik ilaçlar bitkisel olarak elde edilen ilaçlara kıyasla daha fazla yan etkiye sahip olan ilaçlardır. Sentetik olarak üretilen ve ülkemizde kullanımda olan ilaçlar:

 1. Kalsiyum Dobesilat: Yaklaşık olarak 10 saat etkisi olan bir ilaçtır. Hastalığın ortaya çıkarmış olduğu semptomları ortadan kaldırmada başarılı olduğu için günümüzde en çok kullanılan venöz yetmezlik ilaçlarından birisidir. Günde iki sefer birer kapsül olarak alınır. Semptomlar üzerindeki iyileştirici etkisi ilaç kullanılmayı bırakıldıktan bir ay sonra bile devam eder.
 2. Benzarone: Güçlü yan etkileri olduğu için ülkemizde satışı yapılmamaktadır. Kaçak yollarla elde edilerek kullanılmaktadır fakat yan etki olarak hepatite neden olduğu tespit edildiği için ülkemizde kullanılmamaktadır.
 3. Naftazone: Benzaroneye göre daha hafif yan etikleri olsa da bu ilacın ülkemizde satışı ve kullanılması yasaktır.

Gingko biloba bitkisel ilaçların etken maddelerindendir

Sentetik ilaçların haricinde diğer bir grup olan bitkisel ilaçlar ise;

 1. Coumarin: Kullanımı sırasında semptomlar üzerinde güçlü bir etki göstermemektedir. Aynı zamanda bazı vakalarda hepatit oluşuma neden olduğu tespit edildiğinden Türkiye’de satılmamaktadır.
 2. Diosmin, Rutosid, Oxerutin: Semptomlar üzerinde oldukça etkili olan ve bunları azaltan ilaçlardır. 12 saatlik etki süreleri vardır, genellikle sabahları bir sefer alınmaları önerilir. Türkiye’de kullanılmakta olan bitkisel kaynaklı ilaçlardandır.
 3. Escin: Yarılanma süresi 16 saat gibi uzun bir süre olan ve özellikle  ödem oluşumunda oldukça etkili bir ilaçtır. Ülkemizde satışı yapılmamakta, kaçak olarak getirtilerek kullanılmaktadır.
 4. Gingko Biloba, Centella Asiatica: Venöz yetmezlik neticesi oluşan ağrıların giderilmesinde etkli olan bitkisel kaynaklardır. Ödemler üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Modern hayat şartları altında erkeklerde son yıllarda daha fazla görülmeye başlanan penil venöz yetmezlik tedavisi de ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu ilaçlar sildenafil, verdenafil, tadalafil gibi etken maddeler içermektedirler. Gennlikle ağız yoluyla alındıktan sonra yarım saat içerisinde etkilerini göstermeye başlarlar. Uzun süreli kullanımda doz artırımına gerek duyulması oluşturduğu yan etkiler nedeniyle mecbur kalınmadıkça kullanılmamalı ve mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanımına başlanmalıdır.

KaynaklarKullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu