Burun Kılcal Damarlarındaki Kanama ve Yakılma İşlemi

Kılcal damarlar tek katlı epitel dokudan oluşur. Bu yüzden kolaylıkla kanayabilir. Sürekli olarak gerçekleşen burun kanamalarında burun kılcallarının yakılması yöntemi kullanılır. Bu yöntem hem çok kolay hem de yaptıran hastalara göre ağrısız bir yöntemdir.

Kılcal Damar

Diğer adı kapilerdir. Vücudumuzda bulunan en küçük kan damarıdır. Çapları 0,007 mm ile 0,150 mm arasında değişmektedir. Atar damar ve toplar damar arasında bir köprü görevi gören bu damarlar ayrıca dokularla etkileşimi de en fazla olan damardır. Tek sıralı epitel dokudan  oluşan bu damarlar çok hassastır.  Doku ille kılcal damar arasında çeşitli madde alışverişi olur ve bundan dolayı kan akış hızı azalır. Eğer bu damarın geçirgenliği bozulursa doku ile bu damar arasında olması gereken madde alışverişi değişir ve ödem oluşur. Dayanıklılığının bozulması ile damarda yırtılmalara ve deride kanama noktaları oluşur.

Burun Kanaması

Bu rahatsızlık Kulak Burun Boğaz alanında görülen en sık rastlanan rahatsızlıktır. Hayatımızın bir noktasında yaşadığımız bu rahatsızlık kimi zaman önemsiz gibi görünse de altında yatan neden çeşitli hastalıkların habercisidir.  Bu kanamalar burnun 1 cm gerisinde çok sık bulunan burun kılcal damarlarından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda burun kanamasının çok sık görülme nedeni burunlarını karıştırmasıdır. Bu olay sonucunda burun kılcal damarları zedelenmekte ve burun kanaması gerçekleşmektedir. Ayrıca kuru havalarda çok dışarıda bulunan kişilerde de bu durum sık rastlanılır.

Nedenleri:

 • Kılcal damarların burunu kaşıma gibi çeşitli hareketlerden dolayı zedelenmesine bağlı olarak.
 • Hava şartları
 • Yaşlıların kullandığı çeşitli kan sulandırma ilaçları
 • Burun içi iltihaplar
 • Sinüzit
 • Burundaki kemik eğriliği
 • Alerjik rinit
 • Kan hastalıkları ( Lösemi, Akdeniz Anemisi, Hemofili vb.)
 • Hipertansiyon
 • Barsak Parazitleri
 • Ergenlik çağındaki çocuklarda oluşan damar tümörleri
 • Burun boşluğu ve genizde oluşan tümör

Burun Kanaması Sırasında Evde Yapılması Gerekenleri

 1. Baş geriye yatırılması aslında günümüzde en sık rastlanan yanlışlardan biridir. Bu hareket ile akan kanın beyine giderek beyin kanamasına neden olabilir. Bunun yerine kanama sırasında baş sabit ve dik bir şekilde tutulur.

 2. Buruna kanama sırasında sokulan pamuk, bez gibi maddeler burun kanamasını durdurmamaktadır. Bu hareket ile kanın burundan akması engellenir fakat geniz yoluyla akması engellenemez. Bunun yerine burun soğuk bir su ile iyice temizlenmelidir. Soğuk suyun kullanılmasındaki neden ise kılcal damarların soğuktan büzülerek çatlayan bölgenin kapanmasını sağlamak
 3. Burunu iyice yıkadıktan sonra burun kanatlarına bastırılır.
 4. Eğer durmazsa bu hareket 4-5 kez tekrarlanır. Kanama hala durmaması halinde ise acilen bir doktora başvurulur.

Burun Kılcallarının Yakılması

Ülkemizde her yıl milyonlarca insan burun kanaması rahatsızlığını çok sık yaşamaktadır. Fakat çeşitli ihmaller sonucu bu hastalık ciddiye alınmamakta ve doktora başvurulmamaktadır. Bu çok riskli bir durumdur. Çünkü eğer burun kanaması çok sık rastlanıyorsa bu bir hastalığın belirtisidir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Günümüzde bu rahatsızlıklarda kullanılan en sık yöntemlerden biri olan kanamaya neden olan burun kılcalının yakılması diğer yöntemlere nazaran daha risksiz ve pratik bir yöntemdir. Sık tekrarlayan burun kanamasında kullanılan bu yöntemde burunun ön bölmesindeki uçtaki damarlara çeşitli kimyasal madde uygulanarak kanamanın önlenmesi amaçlanır. Her yöntemde de çeşitli riskler vardır. Örneğin burunun her iki bölümüne de bu yöntemi uygulamak veya çok kimyasal madde uygulamak burun bölmesinin delinmesine yol açabilir.

Bu yüzden bu yöntemi uygulatacağınız doktoru ve hastaneyi iyi seçmeli, burada bu yöntemi olan bir başka hastanın veya hastaların yorumlarına bakarak fikir sahibi olmanız alacağınız kararın en doğru bir karar olmasını sağlayacaktır.

İyileşme Süreci

Bu yöntemi yaptıran kullanıcıların yorumlarına göre bu yöntem diğer tampon konulması veya damarların bağlanması gibi yöntemlere göre çok daha güzel bir yöntemdir. Bu yöntemin yapılışı kişinin duruma bağlı olarak söyleyen hastalar bazılarında anestezi veriler bazılarında da verilmeyerek yapıldığını belirtmektedirler. Fakat her iki tarafında ortak yorumu yapılışı esnasında çok az ağrı çekmeleri veya hiç çekmemeleridir.

Yapıldıktan sonraki evre de yapılmadan önceki gibi kişinin yapısına göre değişmektedir. Bazılarında bu evreden sonra şiddetli baş ağrıları görülmektedir. Bu sakıncalı bir durum değildir. Nihayetinde vücudunuzda bulunan bir damarı yakarak işlevsiz bırakıyorsunuz. İlk haftalar bu duruma rastlanabilir ama sonrasında bu durum kesinlikle gözükmez. Bazılarına göre de yapıldıktan sonra yaşam kalitesi artmakta ve hiçbir ağrı, sıkıntı gibi şeyler çekilmemektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu