Karaciğer Hemanjiomu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde ortaya çıkan iyi huylu tümör hemanjioma; belirli bir büyüklüğe oluşana kadar semptomlarını gizler ve herhangi bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmadan bitkisel tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabilir.

Karaciğerde Hemanjiom Hakkında

Karaciğerde ortaya çıkan primer tümörlerin benign sınıfına dahil edilen “Hemanjioma”; çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkan ve asemptomatik bir yapıya sahip olması sebebiyle teşhisi zor olan iyi huylu bir karaciğer tümörü olarak tanımlanabilir.

Elbette birey sağlığını olumsuz etkileyen her problemde olduğu gibi hemanjiom tümöründe de sorun hakkında bilgi sahibi olmak çözümü bulmayı kolaylaştırıcı bir etken olacaktır. Bu doğrultuda bakıldığında hemanjiomdan söz edildiğinde göz önünde bulundurulması gereken faktörleri şu şekilde sıralamak mümkündür: 

  1. Tekil ya da çoğul olarak ortaya çıkabilir.
  2. Oyuklu ve kılcal olmak üzere iki farklıyapıya sahip olabilir.
  3. Toplumda görülme sıklığı % 0.6 ile % 0.8 arasında değişkenlik gösterir.
  4. Boyutu 4 cm. üzerine çıktığı takdirde “Dev Hemanjimo” olarak isimlendirilir ve genellikle belirtilen boyuta ulaştıktan sonra semptomları ortaya çıkmaya başlar.

Karaciğerde bulunan damarların deyim yerindeyse birbirine girmesi ile oluşan hemanjiomu tetikleyen belirli risk faktörleri mevcuttur. Bu risk faktörlerini; yaş ve cinsiyet olmak üzere ikiye temel sınıfa ayırmak mümkündür. 

 Kliniksel vakıalardan elde edilen verilere göre 30-50 yaş aralığında yani yetişkin bireylerde karaciğerde hemanjiom görülme ihtimali daha yüksektir. 

KARACİĞERDEKİ HEMANJİOMUN RÖNTGEN GÖRÜNTÜSÜ

Burada yaş faktöründen ziyade hastalık üzerinde daha belirleyici etkisi olan cinsiyet faktörü üzerinde durmak gerekir. İlk paragrafta belirtildiği gibi hemanjiom kadınlarda daha sık görülen bir problemdir. Bu durumun nedenini ise iki alt başlığa ayırarak incelemek gerekir: 

  1. Hamile kalan bireylerde östrojen hormonunun salgısının artması; problemin oluşumunu yahut var olan problemin gelişmesini tetikler.
  2. Özellikle menopoz döneminin rahatsız edici belirtilerini engellemek isteyen kadın bireylerin hormon değişimi yöntemine başvurması da karaciğerde hemanjiom oluşumu ihtimalini güçlendirir.

“Elbette hemanjiom oluşumu noktasında risk faktörü olarak değerlendirilen etmenler bu özelliklere sahip bireylerin kesinlikle bu problem ile karşılaşacağını göstermez.”

Hastalığın semptomlarını belirli bir büyüklüğe ulaşana kadar gizlediği göz önünde bulundurulursa, risk faktörüne sahip bireylerin tedbir amaçlı uzman hekim kontrolüne başvurması faydalı olacaktır.

Hemanjioma Belirtileri ve Nedenleri

İyi huylu bir tümör olan hemanjioma, 4 cm.` e büyüklüğe ulaşana kadar vücut üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sebebiyet vermez. Bu durum da belirtildiği gibi problemin teşhisinin dolayısıyla da tedavisinin gecikmesine neden olur.

Hemanjiomanın vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri sıralamak istersek:

  1. Karnın sağ üst kısmında aralıklarla ağrı hissi.
  2. Uzun süreli iştahsızlığa bağlı olarak ortaya çıkan kilo kaybı.
  3. Kansızlık, ateş ve nadir de olsa ishal ve kusma.

Görüldüğü üzere hastalığın belirtileri basit bir soğuk algınlığı ile dahi karıştırılmaya gayet müsaittir.

Dolayısıyla bu noktada hastalığın semptomlarının diğer hastalıklarla karıştırılmaya gayet müsait olmasının da teşhisi zorlaştıran bir durum olduğunu belirtmek yanlış bir deyiş olmayacaktır.

Uzman hekimler tarafından yapılan araştırmalar karaciğerde hemanjiom oluşumuna neden olan faktörlerin tespiti net bir şekilde yapamamış, elde edilen sonuçlar teori noktasından ileriye geçememiştir. 

“Araştırmalar neticesinde uzmanlar; hastalığın büyük ölçüde doğuştan ortaya çıktığı ve hastalığı ortaya çıkartan en önemli faktörün genler olduğu noktasında birkaç aykırı ses dışında fikir birliği etmiş durumdadır.”

Bu noktada risk faktörleri ile hastalığı meydana getiren nedenlerin karıştırılmaması gerekir. Risk faktörleri daha önce oluşmuş bir hemanjiomun büyümesine neden olabilir. Fakat gen faktörü doğrudan hastalığın ortaya çıkması üzerinde etki sahibidir.

Hemanjiomada Tedavi

Hemanjiomanın tedavisinden bahsetmeden önce hastalığın iyi huylu olması nedeniyle çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duymadan olağan haline bırakıldığını belirtmek gerekir. Bu noktada hastalığın 4 cm. büyüklüğe eriştikten sonra semptomlarını göstermeye başladığı unutulmamalıdır. 

Diğer bir ifadeyle belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra hemanjiomanın sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Yine hastalığın iyi huylu tümör sınıfından olması hemanjiom bitkisel tedavisi noktasında bireylere önemli bir avantaj sağlar.

Hemanjiom  bitkisel tedavisi denildiğinde uzman görüşlerin tümü tarafından kabul gören ve halk arasında deve dikeni olarak isimlendirilen bitki akla gelmelidir.

Deve dikeni tohumu kullanılarak elde edilen karışım, karaciğerdeki yapısal bozuklukları gidermesi ve doku yenilenmesini sağlaması neticesinde karaciğer faaliyetlerini düzenler ve hastalığın tedavisinde etkili bir rol oynar.

 Buna ek olarak; maydanoz, limon ve yarım bardak su kullanılarak hazırlanan bitkisel kürün de 15 günlük düzenli periyotlarla tüketilmesi karaciğerde hemanjiom tedavisine yardımcı olacaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu