Varis Tedavisine Destek Olan Spor Dalları ve Egzersizler

Varis tedavisine; yüzmek, koşmak, bisiklete binmek, dans etmek, aerobik ve step kan akımını hareketlendirecek gibi kan akımını hareketlendirecek sporlar büyük destekler vermektedir.

Varise İyi Gelen Sporlar

Yalnızca varis sorunu yaşayan hastalar için değil bütün insanların sağlıklarını korumak için sporla iç içe yaşamaları gerekmektedir. Hareketten ve paralelinde spordan uzak bir yaşam felsefesi, en basitinden kısa yarın saatlik bir yürüyüşe ayrılmayan zaman daha sonra ciddi hastalıkların kaynağı olarak karşınıza çıkabilmektedir.

Varis sorunu olan hastaların; damarlarındaki kan akışına yardımcı olacak; vücudun bütün yükünü çeken ayakların rahatlamasını ve kasların hareketini sağlayacak olan bir takım spor dalları yanında kısa egzersiz hareketleri de bulunmaktadır.

Bisiklete binmek, yürümek, step yapmak, aoerobik yapmak, pilates yapmak, yüzmek gibi sporların varis tedavisinde veya varis oluşumunu engellemekte sağladığı faydalar kanıtlanmış bir gerçektir.

Günden güne tembelliğe ve hareketsiz bir yaşama itilen bir sürece kurban gidilen zamanımızda pek çok hastalıkların kaynağı vücudun tembelleşmesi, hazır gıdalarla beslenmeye yatkınlaşması olmaktadır. Spor yapmaya zaman bulunamaması durumlarında her gün yarım saat de olsa yapılan yürüyüşlerin bile varis sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu şüphe götürmez.

Yürüyüş

Varisleri azaltmak veya oluşmasını engellemek mümkün olmaktadır. Yürüyüş bu konuda olumlu sonuçlar veren spor dallarından en kolay uygulanabilen olmaktadır. Varis tedavisinde damarların sağlıklı çalışmasına ve kan dolaşımının rahat ve hızlı olmasına yardımcı olabilmek amacıyla yapılan yürüyüşlerin faydalarını kısa zamanda görmeye başlayacaksınız. Bacaklarınızı hareket ettirip, bacak kaslarınızın pompasının çalışmasına yardımcı olun. Yürüyüş sırasında ayaklarda bulunan baldırların sıkıştırılması ve kasılması da oldukça önemli bir ayrıntı olmaktadır. Yürüyüşlere ilk olarak evinizden başlayabilirsiniz. Birden bire başlamasanız bile yavaştan yapacağınız adımlar sağlığınız konusunda olumlu gelişmeler elde etmenize yardımcı olacaktır. İlk olarak asansör kullanmayı kesin. Arkasından evinizin etrafında atacağınız kısa turlarla devam edin. Attığınız her adımın varisleri yok etmede etkisini göreceksiniz.

Bisiklet Sürme

Varis tedavisi konusunda olumlu sonuçlar veren spor hareketleri arasında bisiklet sürmek de yer almaktadır. Pedal çevirme hareketi; bacaklarınızda bulunan kasları çalıştıracak; kan dolaşımını hızlandıracaktır. Bisikletiniz yoksa; sert bir zeminde veya yerde uzanarak ayaklarınızı kaldırıp kaslarınızı ve baldırlarınızı sıkarak yapacağınız pedal çevirme hareketi varisli damarlarınızın azalmasına hatta yok olmasına yardımcı olacaktır. Pedal çevirme hareketlerinde bacakları gererek ne kadar kaldırabilirseniz; kirli kanı organlardan alarak kalbe geri taşıyan toplardamarın üzerindeki baskıyı o kadar azaltacak; kanın akış hızını o kadar arttıracaksınız.

Yüzme

Bilhassa varis sorunu yaşayan hastaların; hem bu sağlık sorunundan korunma hem de varisli damarların artmasını ve çoğalmasını engellemek amacıyla mutlak suretle spor yapmaları gerekmektedir. Tedaviye yardımcı olacak olan spor dallarını seçerken dikkatli davranmak gerekmektedir. Bazı spor dalları tedaviye destek olurken bazı spor dalları da tedavide olumsuz etkiler göstermektedir.

Varis sorunu olan hastaların; futbol, voleybol, basketbol gibi spor dallarından uzak durmaları gerekmektedir. Bunun ana nedeni; varis sorunu olan hastaların ani hareket yapmamaları gerekmektedir. Varis sorunu olan hastaların; yüzme, bisiklete binme, step, aoerobik gibi aynı tempoya sahip, ani kas kasılması yaşanmayacak spor dallarını tercih etmeleri varis tedavisinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Varis Tedavisine Destek Veren Spor Dalları

Toplumda spor yapmanın varisi tetikleyeceğine inanan insanların sayısı oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Varis tedavisinde uygun olan spor dalını seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar; seçeceğiniz spor dallarında;

 • Esneme hareketleri
 • Çevirme hareketleri
 • Döndürme hareketleri

Olması hususudur.

Varis tedavisinde kullanılan egzersizler özünde yürüyüş sırasında ayaklarınızın yaptığı hareketlerin zenginleştirilerek süslenmiş hali olmaktadır. Aralarındaki en önemli fark bu hareketlerin sıra takip etmeden yapılmasıdır.

 • Oysaki varisin ana nedenlerinden biri hareketten uzak yaşam felsefesi olmaktadır. Tabi ki bazı spor dalları varis hastalarına önerilmez. Bunlar arasında
 • Ağırlık kaldırmak
 • Karın içinde basıncı arttıran spor dalları
 • Halter kaldırma
 • Futbol oynama

Bunun yanında varis hastalıkları olan kişilerin tedaviye destek olmak, varisten kurtulmak, varisli damarların oluşmasını engelleyebilmek için yapabilecekleri spor dalları bulunmaktadır. Bu spor dallarına örnek olarak şunları verebiliriz:

 • Yüzme
 • Yürüyüş yapmak
 • Step yapmak
 • Aerobik yapmak
 • Dans etmek
 • Koşmak
 • Bisiklete binmek

Varis Tedavisinde Sporun Yararları

Spor varise iyi gelir mi tarzında akılda oluşan sorulara cevap olarak her spor dalının varise iyi gelmediğini belirtebiliriz. Varisler spora engel olmamaktadır. Fakat bazı sporların varis tedavisinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Varis tedavisinde en olumlu yanıt yüzmeden alınmaktadır. Bunun ana nedeni; hem yer çekiminin ortanda kalkarak, bacaklar üzerinde oluşan baskının kalkması hem de bacak ve baldır kaslarının kasılarak kan dolaşımının hızlanmasının tedavide sağladığı başarıdır.  Seçeceğiniz spor dalanda tercih yapmadan önce tempolu ve ani hareket olmamasına ve kan dolaşımını hızlandıracak, bacak ve baldır kaslarının kasılmasını sağlayacak nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu