Varikosel Bacak Ağrısı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Testis varisi olarak da adlandırılan varikosel sadece testislerde değil aynı zamanda bacaklarda, sırtta ve kasıkta da ağrılara neden olabilmektedir. Bu ağrıların tedavisinde en kesin yöntem ameliyatlardır.

Varikosel Bacak Ağrısı

Günümüzde pek çok erkeğin ciddi bir sorunu olan varikoselin en önemli belirtileri arasında ayakta ve oturma sırasında oluşan ağrılar gelmektedir. Bu ağrılar hastanın uzandığı zaman geçmekte bilhassa sabahları hastanın uykudan kalktığı saatlerde minimuma inmekte hatta geçmektedir.

Toplardamarların genişlemesi ve paralelinde kıvrılması sonucunda meydana gelen varikosel ağrıları sadece testistelerde değil aynı zamanda genişleyen damarın konumuna ve varisin oluşma seviyesine bağlı olarak sırtta, kasıkta bacaklarda da olabilmektedir. Özellikle sol tarafta daha yoğun olarak gözlemlenen varikoseller sol bacakta yoğun ağrılara neden olabilmektedir. Bu ağrıların artmasında farklı nedenler bulunmaktadır. Bunlar ayakta fazla kalmak, fazla oturmak, sıkan kıyafetler ve kot pantolon giyilmesi, alkol sigara kullanımı, düzensiz ve sağlıksız beslenmek, ters yapılan ağırlıkla ilgili olan spor hareketleri yapmak, futbol oynamak, motosiklete binmek, aşırı stres, üşütmek ve soğuk algınlığı gibi etkenlere bağlı olarak oluşmaktadır. Varikosellerde testislerden başlayarak bacak bölgesine kadar uzanan bir ağrı oluşabilmektedir. Bu ağrının ana nedenleri arasında kıvrımlı olarak ortaya çıkan damar yapısı olmaktadır.

Yüzde doksan beş civarında sol testislerde kendini gösteren testis toplardamar sorunu varikoselin ana nedeni bilhassa solda yer alan toplardamarların kapaklarının fonksiyonel yapısının anatomik olarak gerekli olan şartları sağlama konusunda yetersiz kalmasıdır. Vücudun sol bölgesinde yaşanan toplardamarlarda kirli kanın taşınması sırasında oluşan olumsuzluklar burada meydana gelen kan akımın artmasına neden olmaktadır.  Sol tarafta bulunan damar yapısı sağ tarafa oranla anatomik olarak daha uzun bir yapıya sahiptir.

Bu nedenle sol tarafta daha yoğun bir şekilde konumlanmış olan toplardamarlar kan akımına bağlı olarak testisten bacağa doğru genişler ve kıvrılarak kan akımının göl oluşturmasına sebep olur. Bu nedenle sol testislerde meydana gelen varikosel sol bacakta ağrı oluşmasına sebep olur.

Belirtileri

Varikosel ilerlediği aşamalarda sol testiste gözle ve elle kolaylıkla fark edilebileceği gibi soldaki bacaklarda kılcal damarlar veya geniş damarlar şeklinde de gözlemlenebilmektedir. Varikoselin en belirgin belirtileri göze çarpan bu damarların yanında oluşturduğu ağrılardır.

 

Testiste oluşan varisler başlı başına bir sağlık sorunuyken yanında pek çok soruna da neden olabilmektedir. Kısırlık ana sorun gibi gözükürken bacak kaslarında ve direk bacakta meydana getirdiği sorunlar da olabilmektedir. Bu sağlık probleminde erken teşhis edilerek tedaviye başlanılması oldukça önem taşımaktadır.

Kısırlık gibi ciddi sonuçlara kaynak olan bu sağlık probleminin zamanında tedbir alınıp tedaviye başlanılması erkeklerin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Bacaklarda veya testislerde oluşan ağrı toplardamarların veya kapaklarının yetersin kalmasına bağlı olarak oluşabileceği farklı bir sebebe dayalı olarak da oluşabilmektedir. Bacakta oluşan bir ağrının varikosele bağlı olarak oluşup oluşmadığını anlayabilmek için bir takım belirtilere dikkat etmek gerekmektedir. Bu belirtiler konusunda şu örnekleri verebiliriz:

 • Testislerde ve bacaklarda oluşan ağrı. Bu ağrı ayakta uzun süre kaldığında veya uzun süre oturduğunda artar. Uzanarak dinlenme sırasında hafifler. Sabahları da minimuma iner hatta geçer.
 • Testislerin altında ve sol bacaklarda oluşan ve göz ve elle kolaylıkla fark edilen damarların gözlenmesi. Testiste damarlar bilhassa hasta yattığı zaman tamamen kaybolur.
 • Cinsel isteksizlik oluşması
 • Vücutta meydana gelen aşırı terlemeler
 • Vücut ısısının normalin üzerine çıkması
 • Testislerde ve bacaklarda oluşan şişlik
 • Bacaklarda ödem oluşması
 • Bacaklarda ve kasık bölgesinde oluşan ani kramplar

Nedenleri

Testislerde ve bacaklarda oluşan varislerin pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenler arasında en çok dikkat çekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dar ve sıkan pantolonlar veya kot giyilmesi
 • Uzun süreli ayakta kalmak
 • Uzun süreli oturmak
 • Motosiklet kullanmak
 • Ağır spor hareketleri yapmak
 • Futbol oynamak
 • Traktör gibi sürekli sarsan araçlar kullanmak
 • Sıkıştıran iç çamaşırları giymek
 • Aşırı kilolar
 • Yanlış ve sağlıksız bir beslenme tarzında bulunmak
 • Daha önce bu hastalığı yaşamış olmak
 • Aşırı sıcak ortamlarda bulunmak
 • Stres ve psikolojik olarak baskı altında bulunmak
 • Alkol veya sigara bağımlısı olmak

Tedavi Yöntemleri

Bacaklarda ve testislerde ağrıya neden olan testis varislerinde yapılacak olan tedavide ilk amaç ağrıya neden olan sorunlu toplardamarın bağlantısının yok edilmesidir.  Bu şekilde hem sızı hem de oluşan ağrı yok edilecektir. Bu sorunun ortadan kalkması ve tedavi edilmesi amacıyla kullanılmakta olan en etkili ve en kesin yöntem cerrahi müdahalelerdir. İlaç tedavisi sadece ağrıyı geçici olarak kesecek ve kesin bir yöntem olmayacaktır.  Bu sorun tek taraflı olabileceği gibi bazı durumlarda iki taraflı da olabilmektedir. Ne kadar erken fark edilip tedaviye ne kadar erken başlanırsa hasta açısından o kadar sorunsuz bir dönem başlar. Cerrahı müdahaleler hastanın durumuna ve damarın hasar oranına bağlı olarak açık cerrahi veya mikro cerrahi yöntemleri kullanılarak yapılabilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu