Bacakta Damar Şişmesinin Nedeni, Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta meydana gelen damar şişmesinin belli başlı nedenleri vardır. Damar şişmesi ile ilgili yaşanacak rahatsızlıkların tedavisi mümkündür.

Bacakta Damar Şişmesi

Bacaktaki Damarların Şişmesi

Damar şişmesi ile ilgili rahatsızlıkların belirli sebepleri bulunmaktadır. Genellikle damarın şiştiği bölgede bulunan kan damarlarının işlevini yitirmesi veya gerektiği şekilde yapamaması durumunda reaksiyon göstermesidir. Bu çeşitli şekillerde olabilir. Bazen yeşil renkli damarlar belirgin bir şekilde şişerken bazı durumlarda ise kırmızı örümcek yapısındaki damarlar belirginleşebilir. Her bir durumda farklı tanı konulmaktadır. Bu nedenle bacakta meydana gelen damar şişmeleri dikkate alınmalıdır.

Bacakta damar şişmeleri hem estetik görünümü bozar hem de kişiyi psikolojik olarak yıpratır. Sürekli olarak göz önünde olan bölgede meydana gelen değişim kişinin olumsuz şeyler düşünmesine neden olmaktadır. Bu nedenle bacaktaki damar şişliği durumunda kişi tedavi yöntemini kendisi uygulamaya başlar. Fakat bu sakıncalı bir durumdur. Bölgede meydana gelen değişime soğuk su ile kompres uygulamak veya çeşitli şekillerde masaj yapmak damarların eski görünümüne dönmesini sağlama ve hatta riskli durumları ortaya çıkarabilir.

Bacak damarlarında meyana gelen şişmenin bir diğer sebebi ise kişinin kendisini fazlasıyla yorması ve bunu sürekli olarak ayaklarının üzerinde durarak gerçekleştirmesidir. Ayaklarda meydana gelen yorgunluk damarların şişmesine neden olabileceği gibi yeteri kadar dinlendirilmediği takdirde estetik görünümünden tamamen uzaklaşması mümkün hale gelir. Kişilerin ayaklarını belirli periyotlarda dinlendirmesi gerekir.

Nedenleri

Bacaklarda meydana gelen damar şişmesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Çoğu zaman varis olarak adlandırılan şişkinlik ve belirginleşme durumlarında uygulanabilecek birçok tedai yöntemi vardır. Fakat tüm belirtilerin varis olarak yorumlanmaması gerekir. Damar hastalıkları göründüğünde çok daha ciddi tehlikeleri içerisinde barındırmaktadır.

Bacakta damar şişmesinin başlıca nedenleri;

 1. Bireyin yaşı ilerledikçe damar belirginleşmesi ve şişmesi rahatsızlıkları daha çok görülür. Kan damarlarının etrafında bulunan doku sıvısı yaş ilerledikçe azalır ve bölgede tehlikeli durumlar cereyan edebilir.
 2. Bireyin şeker hastası olması, damarların şişmesinde en önemli etmenlerden birisidir.
 3. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip olan bireylerde damar şişmesi ve damar belirginleşmesi gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Kötü alışkanlıklardan uzak durulması gerekir.
 4. Bireyde yüksek tansiyon rahatsızlığının bulunması damar şişmesini doğrudan tetikler.
 5. Kolesterolü olan bireylerde damar şişmesi görülebilir.
 6. Bireyin sürekli olarak ayakta durması ayakta damar şişmesini tetikler. Ayaklar belirli süreler ile uygun pozisyonda dinlendirilmelidir.
 7. Çeşitli ilaçların sürekli olarak kullanımı damarların şişmesini etkileyebilir.
 8. Kan damarlarının işlevini yerine getirememesi nedeniyle bölgesel olarak şişkinlik meydana gelebilir.

Tedavisi

Bacaktaki damarların şişmesi çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilir. Uygulanacak tedavi yöntemlerini bir dermatolog veya ortopedi bölümündeki uzman doktor belirlemektedir. Kişinin kendi kafasına göre tedavi uygulaması daha büyük problemleri tetikler.

İlk olarak doktora sıkıntılarınızı tam olarak anlatmalı ve doktorun size uygulayacağı testlerin sonucunu beklemelisiniz. Testler sonuçlandıktan sonra bacağınızda meydana gelen şişkinlik ile ilgili sağlıklı veriler elde edilir. Böylece doktorunuz sizin için uygun olan tedavi yöntemini belirleyebilir.

Bacaktaki damarların şişmesi ile ilgili tedavi yöntemleri;

 • İlk aşamada kişinin kötü alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Kötü alışkanlıklar sigara ve alkolü kapsamaktadır. Sigara ve alkol damarlarda birçok şekilde hasar oluşmasına neden olmaktadır. Alkol karaciğeri doğrudan etkilediği için birçok varis türünü tetikler. Sigara ise damarlarda tıkanıklık oluşmasına neden olur.
 • Bireyin yaşam şeklini değiştirmesi gerekir. Egzersiz yaparak daha sağlıklı bir yaşam tercih etmelidir.
 • Damarların şişmesi hangi seviyede ise ona göre tedavi şekli uygulandığından bu süreçte doktor size farklı tedavi seçenekleri sunacaktır. Eğer damarların belirginleşmesi ve şişmesi düşük seviyede ise ilaç ile tedavi yöntemi uygulanır, orta seviyede ise lazer ile tedavi veya iğne ile enjeksiyon yöntemi kullanılabilir, yüksek seviyede ise cerrahi operasyonlar uygulanmaktadır.
 • Eğer damardaki şişmenin nedeni tıkanıklık ise damar tıkanıklığı açılarak tedai uygulanabilir. Buna alternatif olarak anjiyografi tedavisi uygulanabilmektedir.

Yukarıdaki seçenekler dışında uzman doktorun belirleyeceği ve oluşturacağı reçeteye tam olarak uyulması gerekir. Eğer ilaçla tedavi yolunda karar alınmışsa düzenli olarak ilaçlar kullanılmalı ve sürekli olarak kontrole gidilmelidir. Diğer tedavi yollarında uzman doktor sizi yakından takip edecektir. Damar ile ilgili rahatsızlıklarda sık sık uzman doktor gözetiminde olmak sağlığınız açısından önemli bir detaydır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu