Damar Beni (Hemanjiom) Oluşma Nedenleri ve Tedavisi

Damar beni nasıl bir rahatsızlıktır, belirtileri nelerdir, neden ortaya çıkar ve tedavisi nasıldır, hangi yollarla tedavi edilir hakkında makale.

Damar Beni Hastalığı

Toplumdaki adıyla damar beni, tıbbi adıyla hemanjiom çoğunlukla bebeklerde görülen, oluştuğu yere bağlı olarak ilk başlarda fark edilmesi bazen zor olabilen bir hastalıktır. Sonradan meydana gelen bir rahatsızlık olmayıp, doğuştan kişide bulunur. Başlangıç aşamasında nokta büyüklüğünde olan hemanjiom zaman ilerledikçe ve hastalık geliştikçe bir yumruk büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. Tıbbi açıdan tümör olarak değerlendirilirler fakat vücuda herhangi bir zararı olmayan iyi huylu tümörlerdendir.

Bebeklerdeki damar benleri dikkatli bir şekilde gözlemlenmelidir

Çoğunlukla bebeklerde görüldüğü için doğum sonrası bebek dikkatle kontrol edilmeli, özellikle ağız içinde bulunan damar beni zor fark edildiği için daha dikkatli bakılmalı ve hemanjiom tespit edilirse mutlaka tedavi ettirilmelidir çünkü ilerleyen damar benleri ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar.

Damar beni toplummuuzda sık ve yaygın görülen bir durum değildir. Bu nedenle hakkında hakkında yeterli toplumsal duyarlılık oluşmadığı için fark edilmesi ve tedavi sürecine başlanması konularında farkındalık eksikliği vardır.

Damar Beni Oluşmasının Nedenleri

Şimdiye kadar hemanjiomların neden oluştuğu hakkında tıbbi, kesin nedenler tespit edilememiştir. Sadece doğuştan gelen bir hastalık olduğu kesindir. Büyük çoğunlukla vücudun dış yüzeyinde herhangi bir noktada ve ağız içinde meydana gelirler, çok nadir olarak da iç organ olarak karaciğerde görülebilirler. Çok sık görülen bir durum değildir, bu hastalığa sahip olanlar ortalama olarak doğan her bebekte yüzde 1 ile 2 arasında değişen orandadır. Neden olan etkenler kesin olarak bilinmese de, kız çocuklarda, normal doğum ağırlığından daha az kiloda doğanlarda ve erken doğumlarda görülme sıklığı diğerlerine oranla daha fazladır.

Hemanjiom doğuştan gelen bir hastalıktır ama genetik yatkınlıkla ilgili olarak herhangi bir bulgu elde edilememiştir.

Damar Beni Tedavisi

Damar benleri tedavisi tıbbi açıdan mümkün olmakla birlikte kimi durumlarda kendi kendiliklerinden geçtiklerinden dolayı öncelikle bu benler sürekli kontrol edilmeli ve herhangi bir büyüme belirtisi göstermiyor ise kendi kendine geçmesi beklenmelidir. Doğumdan sonra bebek 18 aylık olunca ortadan kalkması muhtemeldir. Fakat on sekiz aydan sonra büyüme gözlemleniyorsa vakit kaybetmeksizin doktora gidilerek gerekli damar beni tedavisi başlatılmalıdır. Kanser gibi ciddi hastalıklara yol açmasalar da hassas bölgelerde bulunanlar kanama yapabilir, çok büyüyenler ise kalp yetmezliğine yol açar. Bu nedenle bu hastalığa sahip olanlar için tedavi ihmal edilmemelidir. Dudak bölgesinde bulunan hemanjiomlar hariç olmak üzere diğer yerlerdekilerin iyileşme ihtimali vardır. Dudak bölgesindekiler ise çoğunlukla iyileşmezler, gerileme gösterseler bile oldukça az bir oranda gerileme görülür.

Hemanjiom tedavi ameliyat dışı köpük-skleroterapi, lazer, radyo frekans gibi yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Bunların dışında cerrahi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan hangilerinin hastaya uygulanacağı benin bulunduğu yere, büyüklüğüne, bulunduğu evreye göre doktor tarafından belirlenmektedir.

  1. Lazer Tedavisi: Çok fazla ilerlememiş, yüzeysel seviyede bulunan damar benleri için kullanılan bir yöntemdir. Lazer yöntemi benin yoğunluğuna göre birkaç seans uygulanması gereken bir yöntem olup oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer tedavi sonrası hastada herhangi bir iz kalmamaktadır.
  2. Köpük-Skleroterapi Tedavisi: Yoğunlaşmış hemanjiomlar için uygundur. Hastalığı içeren damarlara enjekte edilerek kuruması sağlanır. Böylece rahatsızlık ortadan kaldırılır.
  3. Radyo Frekans Tedavisi: Lazerin tedavi edemeyeceği büyüklükte beni olanlar için uygundur. lazer tedavinin aksine birkaç seans yapmaya gerek kalmadan tek seansta netice verebilir. Fakat lazer tedavide tamamen yok olan iz, bu tedavi türünde kısmen ciltte kalmaktadır.

Duyu organlarının etrafındakiler duyu kaybına yol açabilir

 

Hemanjiom rahtsızlığı olanlar için bu bilimsel tedavi yöntemleri dışında bebeklerinin ve çocuklarının sağlığından endişe duyan ebeveynler bir takım bitkisel tedavi yöntemleriyle bu hastalığa çare bulmaya çalışmaktadırlar. Damar benine iyi gelen veya tedavi eden herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi henüz bulunmadığı için, hastalığın tedavisini güçleştiren ben büyümesi durumuyla karşılaşmamak için bu tarz yaklaşımlar uzak durulmalıdır. Hatta kimi durumlarda bitkisel tedavi adı altında uygulanan yöntemler hastalığı daha şiddetlendirerek ilerlemesini ve büyümesini hızlandırmaktadır.

Bu tür bir tedavi yerine bu rahatsızlığı olanlar için yukarıda bahsetmiş olduğumuz tedavi seçeneklerinden birinin seçilmesi hastalar kadar hasta yakını olanlar için de en uygun seçim olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu