Kapalı Varis Ameliyatı Öncesi ve Sonrası İyileşme Süreci

Kapalı varis ameliyatı uygulaması nedir? Ameliyat öncesi ve sonrası ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı bulunmaktadır. Her ne kadar uygulama lazer ile gerçekleştiriliyor olsa bile.

Kapalı Varis Ameliyatı

Varis olarak adlandırdığımız sağlık problemi kıvrım olarak oluşmuş toplardamar anlamına gelmektedir. Oksijen aracılığıyla kirli kanı akciğerlerimize taşımakta olan toplardamarlarımız yüzeysel ve derin toplardamarımız ile etkileşime geçer ve kanın yer çekiminin etkisi ile birikmesi sonucunda meydana gün yüzüne çıkar.

Bacağında varis bulunan kişiler genellikle sıcak ortamda bulunmamaktadır. Her ne olursa olsun belirtilerin açığa çıkması ile muhakkak doktora görünmelisiniz.

Lazer uygulaması ile gerçekleştirilen ameliyat uygulamalarının gerçekleştirildiği bir sağlık problemi de varislerdir. Son zamanların oldukça rahatsızlık verici ve ilerleme süreci sonrasında da ciddi sağlık problemlerine yol açan hastalığı varisler bacaklarda bulunan sorunlu toplardamarlar sonucunda oluşmaktadır. Kapalı varis ameliyatı olarak adlandırdığımız sistem son derece kolay bir şekilde uygulanabilen ve hastaya ağrı acı hissi yaşatmayan oldukça etnik bir ameliyat yöntemidir. Varis ameliyatının bu şekilde uygulanması sonucunda ayrıca varis oluşumuna neden olan sorunlu toplardamarlarda ortadan kalkmaktadır. Yani şunu söyleyebiliriz ki kapalı varis ameliyatı uzun süre aynı sağlık problemi oluşumunu engellemektedir.

Tedavi Öncesi Yapılması Gerekenler

Varis ameliyatı öncesinde hastanın bacaklarının uyuşması adına belden aşağı iğne vurulmaktadır.  Bu işlem epidural anestezi ve spinal anestezi olmakta. Aynı zamanda bu işlem lokal anestezi eşliğinde de gerçekleştirilmektedir.

İşlem öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı mevcut bulunmaktadır. Bunlar hastanın damar değerlendirmesinden bacağında meydana gelen fiziksel tüm belirtileri kapsar. Hastanın damarlarının değerlendirmesi, kıl dökülmeleri, kramp, kaşıntı, bacaklarda meydana gelen huzursuzluk hissi, ayak bileğinde durduk yere yaraların açılması, ayaklarda renk değişikliği ve benzeri belirtiler hem uygulama öncesi hem de uygulama sonrası değerlendirilmeli.

Ameliyat Öncesi Aşamalar

İlk olarak tedavi sürecine başlanmadan önce varislerin ilerleme durumu değerlendirilir. Bu süreçte hastanın yakınmaları göz önünde bulundurulur. Hastanın şikayetleri ve Doppler ultrason bulguları sonucunda hasta için uygun olan tedavi planlaması yapılmaktadır. Belirtiler bazen çok şiddetli olabileceği gibi bazen sadece ufak ufak oluşan mavi damarlar da ameliyat için yeterli sebep olmaktadır. Ameliyat öncesinde kadınlar için regl dönemlerinin sonrasında vücudumuzda oluşan ödemleri azaltmak amacıyla regl dönemi sonrasında işlem uygulanmaktadır.

  • Tedavi öncesinde uykunuz düzenli olmalıdır.
  • Uygulama öncesinde cildinizde solaryum ve güneş yanığı olmamalı.
  • Uygulama öncesinde var olan hastalıklarınız açısından muhakkak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Her sağlık probleminde olduğu gibi bu hastalık ve tedavi sürecinde de dikkat edilmesi gereken hususlar mevcut bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

  • İlk gün banyo yapılmaması ön görülür. Lakin banyo yapmanız muhakkak gerekli ise o zaman uygulamada bulunulan bölgeyi iyice kurulamanız gerekmektedir. Bu sayede sağlık açısından herhangi bir problem yaşamazsınız.
  • Tedavi sonrasında yürüme konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız. Günlük yürüyüşlerinize devam edebilirsiniz.
  • Ameliyat sonrasında kişi çok fazla ayakta dolaşmamalı ve ağır şeyler kaldırmamalı.
  • Yatış pozisyonunuzu iyi ayarlamalı ve ayağınızı olabildiğince yüksek mesafede tutmalısınız.
  • İlk bir hafta kendinizi zorlamamalı ve zorlayıcı egzersizlerde bulunmamalısınız.

Ameliyat süreci sonrasında varis çorabını sürekli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu süreç ortalama 3 hafta kadar sürmektedir. Eğer uygulama sonrasında ağrılarınız çorap kullanımı sonrasında rahatlıyor ise o vakit çorabı uzun süre giyebilirsiniz. Lakin dikkat etmeniz gereken bir önemli ayrıntı bulunmakta. Varis çorabını yatarken çıkarmanız gerekir.

Ameliyat uygulaması sonucunda birden fazla komplikasyon gerçekleştirilmektedir. Lakin bu komplikasyonlar genellikle açık ameliyatlarda meydana gelir. Lazer yani kapalı ameliyat uygulamalarında bu tarz yan etkiler söz konusu değildir. Teknolojik açıdan değerlendirecek olursak yeni sistem tedavi uygulaması ön görülen en çok tercih edilen en sağlıklı tedavi uygulaması olmakta.

Köpük ile yapılan varis tedavisinde, radyo frekans da ve lazer ile uygulanan tedavi uygulamalarında cilt bütünlüğü bozulmamaktadır. Bu işlem esnasında herhangi bir mikroplanma ve iltihaplanma gibi durumlar söz konusu değildir.Enfeksiyon oluşumunun kapalı ameliyat uygulamasında kolay atlatılabilir bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Varisleriniz için olağan riske sahip uygulamalar yerine kapalı ameliyat uygulamasına yönelmeniz daha olağan bir durum olacaktır.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu