Burundaki Kılcal Damar Çatlakları için Bitkisel Tedavi Yolları

Burunda kılcal damar çatlaması fark edildiğinde nedenine bağlı olarak tedavisi araştırılmalıdır. Doktorunuza danışarak ağrısız bir tedavi metoduyla sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Burun kılcal damarlar ile sarılı bir yapıya sahiptir. Yapısının bu şekilde olması ise fizyolojik anlamda gerekliliklere dayanır. Aldığımız havayı ısıtan ve her noktaya kan akışı sağlayan kılcal damarlar ise en hassas yapıya sahiptir.

Burunda Kılcal Damar Çatlaması Tedavi Yöntemleri

Burundaki Kılcal Damarlar

Burunda kılcal damar çatlamaları herkesin ortak sorunu haline geliyor. Bilhassa kış aylarında bu durumu çok sık yaşadığımız aşikâr. Sorunu ilk fark ettiğiniz an kanama veya burnunuzun kenarında gördüğünüz kılcal damar izleri göze çarpabilir. Her iki durumda da müdahale edilmesi gereken ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmanız muhtemel olacaktır.

Genellikle burun kanaması gibi tabirinin sık sık karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Yani önemsiz bir hastalığı belirtirken veya tehlikeli olamayacak bir vakayı özetlerken bu benzetmenin kullanılması mümkündür. Oysa kılcal damar çatlamasının bile ciddi hayati riskler doğurabileceği bir durumdan söz etmekteyiz.

Burunda kılcal damar çatlamaları tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Tedavi Yöntemleri Seans Sayısı Acı Hissi
Lazer Tedavisi 2-4 Seans Acı Hissedilmez
RF(RadyoFrekans) Tedevisi 1 Seans Acı Hissedilmez

Sinek ısırığı ile kıyaslanabilecek bir acıdan hem lazer hem de RF metodu için bahsedilebilir. Bunun haricinde hiçbir şekilde acı duyulmamaktadır. RF metoduyla tek seans ya da en fazla iki seans uygulandığında kalıcı sonuçlar alınır. Lazer tedavisinde ise damara bağlı olarak 2-4 seans uygulanması mümkündür.

Burunda Kılcal Damar Çatlamalarının Belirtileri

Burunda kılcal damar çatlaması tedavi edilmeden önce belirtileri gözlemlenebilir. En büyük belirtisinin burun kenarında yer alan renkli görüntüler olduğu zannedilir. Bunlar doğrudan çatlamalara işaret etmez. Hatta çatlama olmasa dahi oluşan damar genişlemeleri ve büzüşmeleri bu görüntüyü sağlayabilir.

Bunu anlamanın en kolay yolu burnunuza temas etmektir. Hatta belirtileri saptayabilmek için burnunuzu sıkabilir ve parmağınızla belirli oranda baskı uygulayabilirsiniz. Bu durum kılcal damarlarınızın ne kadar hassas veya çatlak olabildiği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. Burnumuzun iç yapısı en hassas bölgelerden birisi olmasına rağmen dokunulduğu an kılcal damarların çatlamaması gerekir.

Eğer burnunuzu iki parmağınızla sıktığınızda, parmağınızla ufak bir baskı uyguladığınızda ya da en ufak bir dokunuşta kanıyorsa ciddi bir kılcal damar problemi ile karşı karşıyasınız demektir. Fakat acısız ve ağrısız tedavi seçenekleri olması önemli bir artı olarak düşünülebilir. Zaten bahsi geçen damarların genişleme sonrasında bile ölçüleri olabildiğince ufaktır. Yani lazer ve Radyofrekans tedavisi dışında herhangi bir müdahale olanağı son derece düşüktür.

Burundaki çatlayan kılcal damarlar tedavisi olan bir durum olduğu için sorun teşkil etmemektedir. Lazer ve Radyo Frekansı kullanılarak birkaç seans sonucunda bu durumdan kurtulabilirsiniz. Damarların boyutları 0,1 mm ile 1,2 mm arasında değişkendir. Varis durumunda ancak 1 mm seviyesine ulaştıklarını söyleyebiliriz. Haliyle kılcal damar tedavisi için kullanılan alternatif bir metot bulunmamaktadır.

Burun Kılcal Damarlarında Çatlamaya Bitkisel Çözüm

Burun kılcal damarları çatladığında tedavisi için hemen bir uzman doktora başvurmanız gerekir. Mevcut çatlakların onarılması uzun sürebilir. Eğer kan değerlerinizde bir anomali veya pıhtılaşma noktasında bir problem yaşanırsa ciddi bir sonuca yol açabileceğini söylemek gerek.

Burun kılcal damar ameliyatı denilen tedavisi ise tamamıyla lazer veya RF tekniğiyle yapılan acısız operasyonlardır. Burun anatomisinde ciddi bir bozukluğa yol açabilecek darbe benzeri durumlar yaşandıysa buna istinaden cerrahi müdahale uygulanabilir.

Yinede insanların burundaki kılcal damarların bitkisel tedavisi yönünde ciddi bir araştırma içinde oldukları gözlemleniyor. Burada bitkisel formların faydasını görmek elbette ki mümkün olabilir. Ancak yaraları kadar yan etkileri olabileceğini akla getirmek gerekiyor. Eczacınıza ya da doktorunuza danışmadan hiçbir bitkisel ürünü burnunuzun içerisinde sokmamanız gerektiği önemle vurgulanıyor.

Burnunuza dışarıdan süreceğiniz veya içerek uygulayacağınız bitkisel tarifler ise belirli dozajın üzerine çıkmamalıdır. Gördüğünüz her beklenmeyen etki için doktorunuza başvurmanız gerekir. Hatta bunları uygulamadan evvel mutlak suretle doktorunuza danışarak burundaki kılcal damar tedavisi hakkında bilgi edinmenizi tavsiye edebiliriz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu