Damar Genişlemesi Tedavisinde Bitkiler ve Lazer

Damar genişlemesi hayati önem taşıyan bir sağlık problemidir. Vücutta oluştuğu bölge, genişleyen damarın çapına ve bağlı olduğu organlara göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Damar Genişlemesi Tedavisi

İnsan sağlığı açısından büyük bir sağlık sorunu olan damar genişlemesi; vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olan damar genişlemelerinin sağlık açısından oluşturduğu risk; sorunlu olan arterin bulunduğu yere ve beslediği organlara göre değişiklik göstermektedir.

Damar genişlemelerinde uygulanacak olan tedavi yöntemleri; genişleyen atardamarın yerine, genişleme oranına, hangi organları etkilemekte olduğuna göre farklar oluşturmaktadır. Bazı durumlarda damar genişlemeleri pek belirti vermezler. Hasta bu sağlık sorunundan habersiz uzun seneler yaşayabilmektedir. Fakat bazı durumlarda;  genişleyen damar yırtılma veya patlama riski oluşturup organlarda fonksiyon kaybına hatta felç veya hayati fonksiyonların kaybedilip yaşamın yitirilmesine bile neden olabilmektedir. Bu nedenle; damar genişlemesi insan sağlığından acil tedavi gerektiren büyük bir risk unsuru olmaktadır.

Damar genişlemesi tedavisine başlamadan önce; bu sorunun nedeni oluşturan faktör araştırılıp sorun ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde hastalığın tedavisi başarılı sonuçlara ulaşsa bile zaman içinde tekrarlanacaktır.

Tedavide ilk aşama kan sulandırıcı ve akışkanlığı sağlayan ilaçlardır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda sıradaki uygulama bypass ameliyatlarıyla damarın değişimi veya stend takılarak damarın patlamasına engel olmaktır. En son çare ise açık ameliyatlar olmaktadır.

Lazer Tedavisi

Yüz bölgesinde ve bacaklarda sıklıkla rastlanan damar genişlemeleri sonucunda ortaya çıkan kılcal damar tedavisinde lazer oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olmaktadır. İlk başlarda estetik olarak huzursuzluk veren kılcal damarlar; ilerleyen zaman içinde sağlık konusunda da sıkıntılar yaşanmasına neden olmaktadır. Bilhassa bacaklarda oluşan bu damarlar; zaman içinde ağrı, uyuşukluk, şişlik ve yürüme zorluğuna sebebiyet verebilir. Lazer tedavisi; kılcal damarın bulunduğu yere, oluşma nedenine ve ilerlemesine göre birle altı seans arasında başarılı sonuçlar verebilmektedir.  Damar genişlemelerinde lazer tedavisinin sağlamış bulunduğu birçok avantajlar bulunmaktadır.  En önemli avantajı ise herhangi bir kimyasal veya cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kısa sürede ağrısız bir şekilde; yüzde veya bacakta meydana gelen damar genişlemelerini tedavi edebilmesidir.  

Damar Genişlemesinde Lazer Tedavisi

Yüzde

Yüzde oluşan damar genişlemelerinde en iyi tedavi yöntemi lazer tedavileri olmaktadır. Yüzde damar genişlemesi nedeniyle oluşan lekeler kendi kendilerine düzelmez. Ciltte kızarıklık ve hassasiyete neden olan bu lekelerin tedavisinden en etkili ve en başarılı yöntem lazer tedavileri olmaktadır.

Lazer kılcal damar tedavisinde lazerle verilen ışığın dozajı ve kullanılan lazerin cinsi önemli bir faktör olmaktadır. Genel olarak bu sorunun giderilmesinde bir veya iki seans yeterli olmaktadır. Kesin olarak ne kadar süre uygulanacağı kılcal damarların bulunduğu yere, cinsine ve oluşum nedenlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda tedavinin altı seansa kadar sürdüğü gözlemlenebilmektedir. Bu tedaviden sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaya özen göstermek gerekmektedir.

Dudakta

Çok fazla kan depolanmasına uygun olan dudaklar, elastikiyetli ve süngerimsi bir yapıdadır. Bu yüzden dudakta damar genişlemeleri; hastaların huzursuz olmasına ve ağrı çekmesine neden olmaktadır. Dudakta oluşan sorunların tedavisinden büyük bir dikkat gerekmektedir. Enfeksiyon kapmaya oldukça uygun olan bu bölgede ilk olarak ilaç ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktorun uygun görmesi halinde X ışınlı lazer tedavisi başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Böbrek

Sigara içen kişilerde ağırlıklı olarak görülen böbrekte damar genişlemeleri, aralıksız doğum kontrol hapları kullanan kişilerde, yaşı ilerleyen insanlarda, yüksek kolesterol hastalarında da dikkat çekici oranlarda rastlanılan bir sağlık sorunudur.  Bu sağlık probleminin tedavisinde ilk hedef; böbrek fonksiyonlarını koruyarak, farklı organların zarar görmesine engel olmaktır. İlk aşama olarak kan sulandırıcı ve akışkanlığı devam ettirici ilaçlar verilmektedir. Daha sonra sırada balon anjiyografisi olumlu sonuç vermemesi halinde ise stent uygulaması bulunmaktadır.

Şah Damarı

Aort damarının en önemli parçası olan şah damarında oluşan genişleme acil müdahale gerektiren bir sağlık problemidir. Genişleme nedeniyle oluşabilecek damar yırtılması veya patlaması direk olarak felç ve ölüme neden olabilmektedir. Genel olarak şah damarı genişlemesinde ağrı da mevcutsa, hasta şuurunu kayıp ettiyse ya da görme bozuklukları felç gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlamışsa direk olarak zaman kaybetmeden ameliyata alınması gerekmektedir. Aksi taktirde oluşacak pıhtı bile beyin damarlarına zarar verebilecektir.

Bitkisel Tedavi

Bütün damar hastalıklarında olduğu gibi damar genişlemeleri hastalıkları konusunda da bitkisel tedavi oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle yemek alışkanlığında yapılacak olan düzenleme bu hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verilecektir. Hayvansal yağlar, yağlı yiyecekler, hazır gıdalar, konservelerden uzak durup posalı sebzeler, kabuklu yemişler ve meyveler tüketmenin damarlar açısından sağladığı fayda tartışılmaz bir gerçektir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu