Varis Kanaması Neden Oluşur ve Tedavi Yöntemleri

Varis kanamaları deri altında ve cilt yüzeyinde oluşan kanamalar diye iki ayrı bölüme ayrılmaktadır. Hayati önem taşıyan bu kanamalarda ilk müdahale önemlidir.

Varis Kanaması

Varisler çoğunlukta bacaklarda oluşan ve toplardamarlarda meydana gelen tıkanıklık, genişleme kapak bozuklukları gibi nedenlerle oluşan uzama ve kıvrılma sonucu kanın toplanarak göllenmesine bağlı oluşan bir sağlık sorundur. Yüzeysel olan veya iç toplardamarlarda meydana gelen varisler bazı durumlarda o kadar ilerlerken ki; ciltte incelme ve parlama oluşur. Herhangi bir travma ortaya çıkmadıkça bu damarlar kanama yapmaz.

Bazı durumlarda varise bağlı olan kaşınma sonucu bazen ayağın bir yere çarpılması sonucunda kanamalar oluşabilmektedir.

Varis kanamaları denildiğinde ilk akla gelen yemek borusunda ve karaciğer yetmezliği diğer ismiyle siroz nedeniyle meydana gelen kanamalar gelmektedir.  Hastanın hayatını kaybetmesine neden olan bu kanamalar; yapılacak müdahale iyi bir hastanede bulunan konusunda uzman gastroentroloji doktorları tarafından yapılmalıdır. Oldukça tehlikeli olan bu sorunlarda bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.

Bacak varisler indeki kanamalar iki guruba ayrılmaktadır. Bunlar:

 • Deri altında bulunan doku içinde meydana gelen kanamalar
 • Cilt dışında oluşan kanamalar

Belirtileri

Varis kanamaları genel olarak ilerlemiş ve tedavide geç kalınmış varis problemlerinin oluşması olağan olan komplikasyonlarından biri olmaktadır.  Kanamalarının belirtileri oldukça alenidir. Deri incelir ve parlar damarlar daha belirginleşir.  Kanamanın yüzeye çıkması durumunda tedavi ve ilk müdahale daha kolaydır. Fakat yemek borusu kanaması gibi içte olan kanamalar risk büyümektedir. Vakit kaybetmeden bir hastaneye gitmek gerekmektedir. Bu tür durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Varis kanamaları sıklıkla rastlanılan bir durum olmamaktadır.  Varis kanamalarının belirtileri iç dokularda ve yüzeysel dokularda olmasına göre farklılıklar göstermektedir. Yemek borusunda olan kanama kendini görsel olarak belli etmezken kılcal damarlarda veya yüzeysel olan varis kanamaları belirtileri oldukça ortada olmaktadır. Cilt morarır, şişebilir veya damar bir çarpma veya kaşıma sonucu patlayarak kan dışarı doğru akar. Toplardamar kanamaları atardamar kanamaları gibi basınçlı olmaz. Üzerine bastırıldığında en fazla beş dakika içinde durabilen bu kanamalar her an tekrarlayabilir ve müdahale edilmediği takdirde on beş veya en fazla yirmi dakika içinde hastanın yaşamını kaybetmesine neden olur.

 • Hastanın bilinci kaybolabilir.
 • Kılcal damar kanamalarında cilt yüzeyinde morluk meydana gelmesi
 • Şişlikler oluşması
 • Baş dönmesi
 • Melena adi verilen dışkının siyah olması
 • Kusma
 • Kusmuktan gelen kan

Nedenleri

Varis kanamaları; ilerlemiş ve tedavisinde geç kalınmış olan toplardamar kapak sorunlarının olası bir sonucudur. Varis kanamaları acil olarak müdahale gerektirmektedir. Varis kanamalarının nedenlerinden en önemlisi toplardamar kapakçıklarında oluşan sorunlar nedeniyle kirli kanın kalbe ulaşmak yerine geri sızması yüzünden oluşan göllenmelere damarların dayanamayarak çatlaması veya yırtılmasıdır. Hastalara varis için uygulana sülük tedavisi de damarların kanamasına neden olabilmektedir. Varisler birinci dereceden dördüncü dereceye kadar sıralanmaktadır. Birinci derecede belirti vermez ve hafif görünürken; önemsenmemesi veya tedavi edilmemesi durumunda dördüncü dereceye kadar çıkabilmektedir. Dördüncü derece varisin en son aşamasıdır.

Varis Kanaması Nedenleri

Kan sulandırıcı ilaçlar da varis kanamalarına neden olabilmektedir. Kaşıma, ayağı herhangi bir yere çarpma incelen ve baskı altında bulunan damarların kanamasına neden olabilmektedir.  Sıcak su ile banyo yapma, aşırı sıcaklarda bu sağlık sorununu tetiklemektedir. Kısaca varis kanamalarının nedenleri;

 • Kan sulandırıcı ilaçlar
 • Toplardamarlarda oluşan aşırı baskı
 • Ayağın kaşınması
 • Toplardamar kapaklarında meydana gelen sorunlar ve bozukluklar
 • Bir yere çarpılması
 • Sülük tedavileri
 • Kanın pıhtılaşması
 • Sıcak ortamlar
 • Sıcak suyla banyo yapmak
 • Toplardamar yapısında meydana gelen uzamalar

Tedavi Yöntemleri

Deri altında oluşan kanamalarda kılcal damarlarda meydana gelen çatlamalar sonucunda deri yüzeyinde morluklar meydana gelir. Soğuk pansuman ve jellerle tedavi edilir. Cilt dışında oluşan varis kanamaları varis oluşturan damarın direk patlamasıyla meydana gelmektedir.  Bu kanamalar sonucu damar içi basıncına bağlı olarak müdahaleye geç kalındığında hasta on beş en fazla yirmi dakika içerisinde hayatını kaybedebilmektedir.  Hastanın uykuda olması sırasında bu kanama yaşanmışsa hayati açıdan risk büyür. Varis kanamasında yapılacak ilk müdahalede kanayan damarın üzeri temiz bir bez parçası alarak iyice bastırılmalıdır. Turnike yapılmamalıdır. Kanamayı kontrol altında tutarak en kısa zamanda vakit kaybetmeden bir hastaneye gitmek gerekmektedir. Genel olarak bastırıldığında kanama duracaktır ama en ufak bir şeyde hatta uykuda bile tekrarlaması söz konusu olmaktadır. Bu yüzden hastaneye giderek dikiş atılması önemlidir. Ardında da ilk olarak bir kalp ve damar cerrahına görünmek gerekmektedir. Varis kanamalarında en tehlikeli olanlardan biri de yemek borusu varis kanaması olmaktadır. Yemek borusunda veya karaciğer yetmezliği diğer ismiyle siroz nedeniyle meydana gelen kanamalarda hasta zamanında müdahale edilmediği takdirde yaşamını yitire bilmektedir. Bu kanamalarda yapılacak müdahale iyi bir hastanede gastroentroloji doktorları tarafından olmalıdır.  Yemek borusu veya boğazda varis kanamalarında cerrahi müdahale gerekebilmektedir.Kullanıcı Yorumları ve Oyları 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...

© 2017-2024 – Kan damarları ve Hastalıkları

Bu sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirme amaçlıdır! Anlatılan tedavi yöntemleri, ilaç isimleri ve beslenme önerileri doktor ve diyetisyen kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. İletişim ve Reklam Formu